Výsledek dnešní zprávy statistického úřadu mírně překonal odhady ekonomů. Ti podle agentury Reuters čekali růst hrubého domácího produktu o 11 procent.
Ekonomové předpokládají, že vzhledem k dalšímu zrychlování tempa růstu bude muset centrální banka dále zvyšovat úroky. Banka za poslední rok sazby zvýšila třikrát, a zároveň zvyšovala podíl vkladů, které musejí banky odvádět do jejích rezerv. Vláda pak zasahuje proti nadměrným investicím zpřísněním kritérií pro zábor půdy, projektů v energetice a zvýšenou ochranou životního prostředí.
"Jsou to velmi silné údaje a znamenají další přitvrzování. Myslím, že dojde přinejmenším k dalším dvěma zvýšením úroků a podíl rezerv stoupne na 12 procent z nynějších 10,5 procenta," řekl Chris Leung z hongkongské DBS Bank.
Statistický úřad zároveň oznámil, že roční inflace spotřebitelských cen v březnu vzrostla na 3,3 procenta. Nad tříprocentní úroveň, což je bezpečná hranice centrální banky, se tak ocitla poprvé za více než dva roky.
Zprávy o HDP a inflaci na trzích zvýšily obavy investorů z dalšího zvyšování úroků, což znamená nižší zisky firem. To dnes srazilo akciový index šanghajské burzy o 4,5 procenta.
Čtvrtá největší ekonomika světa rostla loni o 10,7 procenta a více než desetiprocentní vzestup zaznamenala již čtvrtý rok za sebou. Bude-li nadále pokračovat tímto tempem, pak by příští rok co do objemu ekonomické produkce měla Čína předstihnout dosud třetí Německo.
Statistický úřad uvedl, že rychlý a zdravý růst bude možné udržet, pokud se budou nadále zavádět opatření v rámci makroekonomické regulace. Poukázal ale také na dlouhodobé problémy přebytkové platební bilance, nadměrné likvidity na peněžním tru, iracionální ekonomické struktury a nutnosti šetřit s energií a omezovat emise škodlivin.