Ještě loni na podzim převládal u institutů pesimismus v obavách z dopadů lednového prudkého zvýšení daně z přidané hodnoty. Jejich prognóza tehdy předpokládala letošní růst HDP jen o 1,4 procenta. Nyní se však ukázalo, že zvýšení DPH nemá na spotřebitelské výdaje tak negativní vliv, jak se očekávalo. "Německá ekonomika prochází silným oživením," konstatovaly ústavy.
Instituty očekávají, že díky solidně rostoucí ekonomice se bude výrazně zlepšovat i stav veřejných financí. Letos se rozpočtový deficit sníží na 0,6 procenta HDP z loňských 1,7 procenta, tedy mnohem níže, než se čekalo. Již příští rok pak ústavy čekají dosažení vyrovnaného rozpočtu.
Přitom v letech 2002-2005 Německo mělo kvůli ekonomické stagnaci schodky vyšší než tři procenta HDP. Překračovalo tak tříprocentní hranici stanovenou Paktem stability a růstu a hrozily mu sankce Evropské unie.
U politicky citlivé nezaměstnanosti čekají instituty letos pokles na 8,7 procenta z loňských více než deseti procent. Příští rok by se pak míra nezaměstnanosti měla snížit na osm procent, což představuje asi 3,45 milionu nezaměstnaných proti nynějším necelým čtyřem milionům.