Česká republika evropské spotřebitele loni varovala před 43 produkty, zatímco v předchozím roce to bylo 40 výrobků. Daleko strmější růst zaznamenalo Slovensko, z 28 výrobků v roce 2005 na 44 výrobků o rok později.
Nejvíce hlášení nadále přichází z Německa (144), Maďarska (140), Velké Británie (92) a Španělska (79 hlášení). Jejich řady loni rozšířilo ještě Řecko (98 hlášení). Celkově počet varování před nebezpečnými výrobky v posledních letech roste geometrickou řadou, což ale může souviset s tím, že RAPEX je ještě poměrně mladý systém. Zatímco při jeho vzniku členské země varovaly před 139 výrobky, dnes je to již 1051 produktů.
Nejčastěji jde o hračky, které tvoří zhruba čtvrtinu všech hlášení. Za nimi se v závěsu drží elektrické spotřebiče s pětinou všech varování. Na pomyslném bronzovém stupínku jsou motorová vozidla, následovaná svítidly a kosmetikou. "Loňský rok byl výjimečný v tom, že hračky se vůbec poprvé dostaly před elektrické spotřebiče," uvedla Evropská komise.
Členské státy evropské spotřebitele přitom nejčastěji varovaly před zraněními (čtvrtina hlášení), která jim jednotlivé výrobky mohou způsobit. Podobný počet varování byl spojen i s elektrickými výboji. Jen o něco méně hlášení varovalo před popáleninami, rizikem udušení a před chemickou závadností jednotlivých produktů.
Většina nebezpečných výrobků pocházela z Číny, celkem 440. U 159 nebyl známý původ. Ani výrobky ze zemí Evropské unie však nepatří mezi zcela bezpečné. A to ani z České republiky, z níž pocházely celkem čtyři nahlášené produkty, ze Slovenska jen dva. Největším producentem zboží, které může ohrozit spotřebitele, je v EU Německo s celkem 48 výrobky.
Navzdory tomu, že státy varují již řadu let ostatní země před podobnými produkty, komise vyjádřila znepokojení především nad čisticími a izolačními spreji, nad zapalovači a nad takzvanými minimotorkami. Jen Německo eviduje za loňský rok celkem 110 případů poškození zdraví, které je spojeno se spreji, jež obsahují malé částečky hmoty.
Zapalovače jsou letitým problémem. Každý rok mají na svědomí i řadu lidských obětí a ani loňský rok nebyl výjimkou. To by se však mělo brzy změnit, protože od března letošního roku musí být každý nový zapalovač vybaven dětskou pojistkou.
Specifickým případem jsou miniaturní motocykly dovezené především z Číny. Jde především o kopie velkých motorek, které sice lákají nízkou cenou, ale podle EK se vyznačují téměř nulovou ochranou uživatele. Čínské firmy často nabízejí motorky, které jsou kopií výrobků evropských firem, mimo jiné české společnosti Blata.