...
Jemný obrat v rétorice guvernéra České národní banky (ČNB) Zdeňka Tůmy ohledně inflace rozvázal bance ruce ke zvýšení úrokových sazeb ještě před červencem, tedy dříve, než očekávají finanční trhy.
Guvernér ve středu večer odstranil zřejmě poslední překážku k brzkému utažení měnové politiky, když uvedl, že poslední ekonomická data zvýšila rizika inflace a že úrokové sazby budou postupně růst, aby banka udržela inflační tlaky pod kontrolou.
Tůma otočil komunikaci ČNB více protiinflačním směrem jen týden před měnovým zasedáním bankovní rady a necelý měsíc poté, co dal trhům neutrální výhled měnové politiky pro krátké období.
Sazby na peněžním trhu a výnosy krátkodobých státních dluhopisů ve čtvrtek hned po otevření trhů stouply. Trh usoudil, že Tůma zvýšil pravděpodobnost růstu sazeb mezi dubnovou inflační prognózou a její revizí v červenci [ID:nVOD928428].
"Byl to první krůček v komunikaci zvyšující pravděpodobnost, že další pohyb sazeb bude nahoru... a jasně zvedl šance na zvýšení sazeb před červencem, které před tím byly 10 procent," řekl Pavel Sobíšek, hlavní ekonom pražské banky UniCredit.
"Pokud se ukáže, že ekonomika zůstává silná a hrozí nebezpečí prodlení, mohly by sazby stoupnout nejdřív v červnu, ale v této chvíli mi připadá jako nejpravděpodobnější červenec."
Průzkum Reuters mezi 17 analytiky po Tůmových komentářích ukázal, že nikdo neočekává růst sazeb příští týden a pouze dva připouštějí pravděpodobnost příštího zvýšení sazeb ve druhém čtvrtletí.
Zbytek se drží názoru, že utažení měnové politiky o 25 bazických bodů přijde nejdříve v červenci.
ZMĚNA TÓNU
Analytici dosud jen neochotně připouštěli zvýšení sazeb dříve než někdy během třetího čtvrtletí, protože předchozí komunikace ČNB naznačovala, že členové bankovní rady jsou spokojeni s nastavením sazeb.
Posílení koruny pomáhalo od loňského října držet inflaci pod spodní hranicí tolerančního pásma kolem tříprocentního inflačního cíle banky, což snižovalo chuť bankovní rady utahovat sazby po jejich kumulativním zvýšení o 75 bazických bodů mezi říjnem 2005 a zářím 2006.
Minulý měsíc rada hlasovala jednohlasně pro ponechání klíčové dvoutýdenní repo sazby na 2,50 procenta, tedy nejnižší úrovni v Evropské unii. Důvodem byla vyvážená rizika inflace a žádný silný argument pro pohyb sazeb nahoru nebo dolů.
Avšak množící se známky toho, že sedmiletý růst ekonomiky by mohl začít plodit inflační tlaky, zvýšil obavy trhu z růstu inflace z dosavadních úrovní pod 2 procenty.
Nejsilnější růst maloobchodu za posledních tři a půl roku, stoupající produkční ceny i zaměstnanost a jednodenní stávka ve Škodě Auto kvůli zvýšení platů poukazují na rizika růstu cen práce a podněcování inflace ze strany domácí poptávky.
"Já bych řekl, že Tůma chtěl vybalancovat celkově umírněný tón, který v poslední době z ČNB zazníval. Mohla ho k tomu podnítit jak poslední data, tak pokračující příprava nové inflační prognózy," řekl Viktor Kotlán, hlavní ekonom České spořitelny, který stále předpokládá zvýšení sazeb v červenci.
Tůmovy komentáře byly důležité ještě z dalšího pohledu.
Vystoupil totiž poslední den, kdy ještě v tomto měsíci může podle nepsaných komunikačních pravidel ČNB dávat měnověpolitické komentáře před rozhodováním banky o sazbách.
Guvernér již jednou v minulosti učinil něco podobného. V říjnu 2005 také na poslední chvíli upozornil na změnu ve vnímání inflačních rizik. Na tehdejším zasedání pak ČNB překvapila trh zvýšením úrokových sazeb z rekordního minima 1,75 procenta.
PRO PRŮZKUM REUTERS O SAZBÁCH KLIKNĚTE NA [ID:nL19109899].
[PRAHA/Reuters/Finance.cz]