Podle Římana mohou začínající podnikatelé na tomto opatření výrazně ušetřit. Nyní musejí za každý živnostenský list zaplatit 1000 korun, v budoucnu za výpis se všemi živnostmi zaplatí stejnou částku, ale pouze jednou. Například loni se zaregistrovalo 25.000 nových podnikatelů, kterým úřady vydaly oprávnění na 45.000 živností. Pokud by nová úprava platila již loni, ušetřili by podnikatelé 20 milionů korun.
Neznamená to však, že nynější podnikatelé si budou muset hromadně vyměnit své staré živnostenské listy za nový průkaz. Ten dostanou pouze při nahlášení změn, například trvalého bydliště nebo místa podnikání. Staré umně graficky vyvedené živnostenské listy tak nové průkazy budou střídat postupně.
Začátek podnikání má usnadnit i zjednodušení registračního formuláře, který se zmenší z dnešních čtrnácti na pouhé dvě strany. Sníží se totiž množství požadovaných údajů, další si úřady sami stáhnou z veřejných databází.
S novelou zákona skončí i striktní příslušnost podnikatele k domovskému živnostenskému úřadu. Ministerstvo navrhuje, aby živnostník mohl veškeré změny v podnikání nahlásit na jakémkoliv živnostenském úřadě v republice, domovský úřad bude řešit pouze pokuty.
K výrazným posunům dojde i v klasifikaci živností. Volné živnosti, kterých je nyní 126, se sloučí do jednoho celku a podnikatel bude moci vykonávat všechny činnosti z příslušné skupiny, aniž by zvlášť žádal o živnostenské oprávnění. Obor činnosti se bude uvádět pouze pro statistické účely.
Změna se dotkne i řemeslných a vázaných živností. Těch je dnes 136, ministerstvo však hodlá do budoucna na seznamu nechat pouze 94. Jako příklady uvedl Říman sloučení živnosti kovářské a podkovářské nebo výrobu a instalaci leteckých přístrojů a výrobu a instalaci elektronických zařízení.
O sedm na 21 se sníží koncesované živnosti, které na žadatele kladou největší nároky, co se týče praxe i vzdělání. Do vázaných živností se přeřadí například oceňování majetku, do volných živností přejde třeba nákup, skladování a prodej hromadně vyráběných léčivých přípravků.
Další významné ulehčení při vstupu do oboru vidí Říman ve zrušení požadavku na povinnou praxi. Pokud chce dnes například zedník začít podnikat na živnostenský list, úřady po něm žádají nejen doklad o vzdělání, ale i o tříleté praxi. Zaměstnanec přitom takovou povinnost nemá. Napříště bude zedník dokládat pouze vzdělání, praxe nebude třeba.
Novela živnostenského zákona by měla být hotova do poloviny tohoto roku, poté ji projedná vláda a parlament a v platnost by měla vstoupit 1. ledna 2008. "To by byl ideální stav, ale znáte náš legislativní proces," zapochyboval o termínu Říman.