MK chce zrychlit novelu vysílacího zákona a stihnout ji do června

19.04.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Český Krumlov 19. dubna (ČTK) - Ministerstvo kultury (MK) požádá vládu, aby chystaná novela vysílacího zákona byla projednána ve zkráceném připomínkovém řízení. Mohla by se tak na programu sněmovny ocitnout již v červnu. Účastníkům konference na téma Jak odblokovat cestu k digitalizaci? v Českém Krumlově to řekl první náměstek ministerstva kultury Jaromír Talíř, jehož úřad na novele pracuje. Novela by měla podle autorů vyřešit současný pat kolem nastupujícího zemského digitálního vysílání.

"Požádali jsme tento týden předsedu legislativní rady vlády, aby nám povolil zkrácení připomínkového řízení pro tuto novelu," uvedl Talíř. ČTK poté náměstek řekl, že novelu má úřad již napsanou a k případně zkrácenému připomínkovému řízení ji předloží, až dostanou souhlas vlády. "Já si myslím, že by to mohlo být v příštím týdnu," uvedl.

Podle Talíře by měla novela odblokovat digitalizaci. Mimo jiné je její součástí i zavedení jednoinstančního soudního řízení v případech, kdy jsou napadena rozhodnutí Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Rada loni udělila šest nových digitálních licencí, což u soudu napadli neúspěšní žadatelé a soud udělení licencí zrušil. Následně rada, původní držitelé licencí i neúspěšní žadatelé podali řadu kasačních stížností k Nejvyššímu správnímu soudu, který je řeší dodnes.

Novela také řeší počet kompenzačních licencí, které by měly dostat Nova a Prima navíc za to, že se dobrovolně vzdají svých současných analogových kmitočtů, jež jsou jinak platné do roku 2017, respektive 2018. Bez uvolnění analogových kmitočtů přitom nevznikne prostor pro další digitální vysílání.

Původní vysílací zákon počítal s jednou licencí, v poslední době se ale objevují názory, že by jich mělo být více. "Vycházíme pořád z jedné bonusové licence," řekl Talíř. Předpokládá ale, že se může v průběhu připomínkového řízení objevit návrh, který by dal Nově a Primě ještě po jedné licenci více, a to v případě, že se zaváží odevzdat své kmitočty rychleji, tedy před rokem 2010.

Zda má změna vysílacího zákona, označovaná odborníky a hráči na televizním trhu jako supermininovela, naději na schválení ve sněmovně, se názory různí. "Stačí jeden pozměňovací návrh a celý proces je zbrzděn...Co se týče supermininovely, nejsem již takový optimista, že kameny ležící na cestě k digitalizaci odstraní," uvedl předseda sněmovní mediální komise a bývalý ministr kultury Vítězslav Jandák (ČSSD).

"Domnívám se, že novela je klíčem ke zpřehlednění situace a podmínkou je, aby prošla," řekla přítomným poslankyně za KDU-ČSL Michaela Šojdrová. Důležité podle ní proto je, aby jednání o novele vysílacího zákona začala ještě předtím, než se novela objeví ve sněmovně. "Jinak to nese riziko, že bude (novela) rozebrána na částečky a pozměněna a dopad je opět nejistý," dodala.

Česká republika stojí stejně jako další evropské země před nástupem zemského digitálního vysílání, které v budoucnu zcela nahradí současné analogové. Lidem to přinese až tři desítky volně přístupných programů oproti současným čtyřem analogovým ČT1, ČT2, Novy a Primy. Podmínkou pro sledování digitální TV je zapojení převaděče signálu, označovaného jako set-top box, či zakoupení televizoru se zabudovaným digitálním tunerem.

Evropská komise doporučuje, aby členské země EU přešly na digitální TV do roku 2012. Český telekomunikační úřadu navrhuje, aby se v ČR tak stalo do 10. října 2010.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK