"Soudím, že nové obsazení místa předsedy dozorčí rady rovněž přispěje k tomu, aby se náš podnik opět vymanil z negativních titulků a ocitl se zase v klidných vodách," řekl von Pierer v Mnichově, kde má koncern sídlo. Osobní odpovědnost za skandál však nepřebírá.
Nástupcem von Pierera by měl být dosavadní předseda dozorčí rady firmy ThyssenKrupp Gerhard Cromme.
Von Pierer byl v minulých týdnech pod stále větším tlakem kvůli aféře se systémem černých fondů. Podle dosavadního vyšetřování fondy nezákonně vznikaly už v době, kdy stál von Pierer v čele koncernu. Bývalý šéf ale tvrdí, že se tak dělo bez jeho vědomí. V minulých letech údajně zmizelo v černých pokladnách až 420 milionů eur (přes 11 miliard korun), které se možná využívaly také na úplatky v zahraničí.
Von Pierer tradičně patřil mezi uznávané německé manažery. Je v poradním sboru kancléřky Angely Merkelové a svého času byl i jedním z kandidátů její strany CDU na úřad prezidenta země. Siemensu šéfoval v letech 1992 až 2005.
Jedním z obviněných v aféře je člen představenstva Johannes Feldmayer. Mimo jiné je podezřelý, že uplácel šéfa odborové organizace AUB Wilhelma Schelského.
V tomto aspektu se aféra podobá korupčním skandálu automobilového koncernu VW, ve kterém už letos byl k podmíněnému trestu vězení odsouzen bývalý personální ředitel Volkswagenu Peter Hartz. Mimo jiné podplácel odborového bosse Klause Volkerta, jehož organizace bez většího odporu vstřebávala nezbytné změny v chodu podniku. Volkerta soud teprve čeká. Kauzy v obou firmách jsou právně a hlavně politicky kuriózní tím, že se německá justice poprvé zabývá kupováním odborových špiček.