Ředitelé, kteří zastupují členské země, se dohodli na co nejrychlejší proceduře dalšího postupu. "Výkonní ředitelé se dohodli na procesu rychlého, efektivního a spořádaného řešení situace," uvedla rada. Dodala, že na schůzce projednávala řadu otázek od konfliktu zájmů po možné porušení pravidel chování zaměstnanců. "Doporučení pro rozhodnutí ředitelů nyní předloží ad hoc vytvořená skupina," uvádí sdělení.
Wolfowitz byl nařčen z toho, že před dvěma lety, kdy do čela banky nastupoval, zařídil své přítelkyni Shaze Rizaové nestandardní povýšení a vyšší plat. Dokumenty banky ale ukázaly, že jej k angažovanosti v její věci donutilo vedení banky a jeho kroky doporučil a následně schválil zvláštní etický výbor.
Pod vlajkou "narušení důvěryhodnosti" banky se minulý týden proti Wolfowitzovi spojila v otevřené rebelii část předních činitelů a zaměstnanců banky, již déle nespokojených s jeho řízením, protikorupční kampaní a důrazem na transparentnost. Tato situace podle britského listu Financial Times hrozí v bance vyvolat "občanskou válku" a paralyzovat její fungování v době, kdy musí získat od členských zemí asi 30 miliard dolarů na doplnění vyčerpaných rezerv.
Wolfowitze brání Spojené státy a na jeho straně stojí i řada afrických a chudých asijských zemí, protože Wolfowitz ve své funkci právě jim věnoval největší pozornost. Proti němu nejvíce vystupují evropští zástupci, pro něž je odstranění Wolfowitze cestou k oslabení vlivu USA na banku. Podle tisku v tom hraje roli i to, že byl jakožto náměstek ministerstva obrany USA architektem války v Iráku. Zatímco USA podle tradice jmenují šéfa Světové banky, Evropané kontrolují nejvyšší funkci v sesterském Mezinárodním měnovém fondu. Ke kritice Wolfowitze se z politických důvodů připojili i někteří zákonodárci amerických demokratů.
USA mají v SB 16,4 procenta hlasů a jejich spojenec Japonsko dalších 7,9 procenta. Důležitá rozhodnutí rady vyžadují většinu 85 procent, a USA tak mají dostatek hlasů na zablokování pro ně nepřijatelného rozhodnutí.
Ve čtvrtek se situace v bance přiostřila, když Wolfowitze k rezignaci vyzval jeho zástupce Graeme Wheeler. Zaměstnanci se podle tisku dělí stále vyhraněněji do dvou skupin - loajálních k prezidentovi a vzbouřenců - a komunikace mezi oběma skupinami je stále napjatější.
V noci mezitím Wolfowitze očistilo od dalšího nařčení ministerstvo obrany USA. To uvedlo, že podle výsledků vyšetřování z roku 2005 jsou nepodložené snahy obviňovat jej nyní z toho, že Rizaovou z protekce najal na zpracování jedné studie o Iráku pro ministerstvo obrany.