...akciových trhů obnovilo důvěru investorů k měnám s vyhlídkami na vysoké výnosy.
Přestože úrokové sazby v eurozóně nedosahují úrovně sazeb ve Spojených státech, silný hospodářský růst a inflační tlaky zřejmě Evropskou centrální banku přimějí, aby v červnu opět utáhla měnovou politiku. Trhy v tomto předpokladu utvrdily také protiinflační výroky člena Rady guvernérů ECB Axela Webera.
Svou roli při zpevňování eura tentokrát hraje také to, že ministři financí eurozóny tolik neprotestují proti silné jednotné měně jako v roce 2004. Předseda Eurogroup Jean-Claude Juncker v pátek prohlásil, že silné euro není důvodem k panice.
Dolar je naopak pod tlakem v naději, že americká centrální banka (Fed) letos sníží úrokové sazby. Jen mezitím zůstává nejoblíbenější měnou pro financování nákupů aktiv s vyššími výnosy, neboť úrokové sazby v Japonsku mají ze současných 0,5 procenta stoupat jen postupně.
"Podíváte-li se na relativní růst a inflační dynamiku, je to pozitivní pro euro," řekl Paul Mackel, devizový stratég z HSBC.
Euro v 11:35 stagnovalo na 1,3605 dolaru , když dříve během seance vzrostlo až na 1,3637, na dohled od rekordní úrovně 1,3670 z prosince 2004. Vůči japonské měně euro přidávalo 0,2 procenta na 161,53 jenu poté, co během týdne dosáhlo historického maxima 162,42 jenu.
Dolar mírně posiloval na 118,70 jenu .
Weber z ECB v rozhovoru pro tisk řekl, že inflační rizika ve střednědobém horizontu existují a banka proti nim musí jednat.
Očekává se, že ECB v červnu zvedne sazby na 4 procenta a ponechá si prostor pro jejich další možné zvýšení na 4,25 procenta do konce roku.
Ministři financí a hospodářství eurozóny se v pátek a sobotu neformálně scházejí v Berlíně.
[LONDÝN/Reuters/Finance.cz]