"K dnešnímu datu je rozhodnuto o všech žalobách neúspěšných žadatelů o licence na digitální televizní vysílání. Ve všech zbylých případech došlo ke zrušení napadeného rozhodnutí," uvedl Ryba.
Vysílací rada udělila loni v dubnu šest licencí, které novým stanicím umožňovaly vysílat v nastupujícím zemském digitálním TV vysílání (zkráceně DVB-T). Licenci získaly plnoformátové stanice Febio TV a TV Barrandov, stanice pro mladší diváky TV Pohoda, zpravodajsko-publicistická stanice Z1, hudební Óčko a regionální síť stanic RTA.
Šest neúspěšných žadatelů včetně Novy, Primy a Galaxie sport se poté obrátilo na soud kvůli tomu, že jim rada licence nedala. Soud na začátku září vyhověl první ze žalob podané Novou a zrušil nejen ustanovení verdiktu rady o neudělení licence Nově, ale i o udělení novým šesti stanicím.
Ty přitom do svého rozjezdu před zrušením licencí podle svých údajů z počátku dubna investovaly zhruba 1,4 miliardy korun. Vzhledem k tomu, že dodnes nevysílají a ani se jim licence dosud nevrátily, začaly připravovat právní analýzy pro případné stížnosti na český stát kvůli jeho postupu k Evropské komisi i k případným arbitrážím pro nedostatečnou ochranu zahraničních investorů.
Soudní spory kolem licencí podle některých názorů zpozdí nástup nových stanic až o dva roky. Rada i vítězové výběrového řízení navíc proti zářijovému výroku soudu podali kasační stížnosti k Nejvyššímu správnímu soudu.
ČR stejně jako další země EU čeká přechod od současného analogového vysílání k jeho kvalitnější digitální formě. Lidem to přinese zřejmě až tři desítky nových i současných stanic. Evropská komise doporučuje členům EU, aby vypnuli analogové vysílání nejpozději do roku 2012. Český telekomunikační úřad navrhuje, aby se tak v ČR stalo do 10. října 2010.