Tajit postup při prodeji podílu ve státní firmě není ve světě zvykem. Privatizace prostřednictvím kapitálového trhu je obvykle jednou z nejprůhlednějších, píšou HN.
Podle HN stát rovněž nevypíše veřejné výběrové řízení na prodejce balíku akcií. Místo tendru již ministerstvo podle informací HN oslovilo vybrané brokery, aby předložili své nabídky. Od pražské burzy si předtím vyžádalo informace o tom, kteří z pražských brokerů jsou při obchodech s akciemi ČEZ nejaktivnější. "Napsali nám, že to bude jeden z podkladů pro rozhodnutí o tom, kdo zakázku dostane," řekl HN zdroj z pražské burzy.
Kalousek tuto informaci odmítl komentovat. "Řekl jsem, že vám k tomu víc neřeknu. Vše se dozvíte po prodeji," řekl deníku.
Podle informací HN již v Letenské ulici leží několik nabídek od obchodníků s cennými papíry. Jejich požadavky za poskytnuté služby shodně znějí na 1,9 milionu korun.
Odborníci z trhu přitom tvrdí, že obdobný prodej akcií by soukromou firmu přišel mnohem dráž. "To je v podstatě zadarmo. Podobný prodej akcií při tomto objemu by stál mezi 40 a 50 miliony korun," uvedl jeden z brokerů, jenž si nepřál být jmenován. Pokud by však odměna pro brokerskou firmu přesáhla dva miliony korun, musel by stát vypsat výběrové řízení.
Podle odborníků si však brokerská firma chybějící peníze z provizí vezme jinde. "Záleží na formě prodeje, ale je to možné," potvrdil Hospodářským novinám jeden z obchodníků.
Ministerstvo financí obhajuje svůj přístup tím, že chce zamezit rozkolísání cen akcií. "Pokud bychom to zveřejnili, mohli by těchto informací využít spekulanti," citují HN Kalouska.