Češi stále nemohou volně pracovat v celé EU, bariéry má šest zemí

26.04.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 26. dubna (ČTK) - Přestože jednou ze zásad EU je volný pohyb osob, ani tři roky po vstupu Česka do EU nemohou Češi a Češky volně pracovat ve všech státech sedmadvacítky. Některé ze starých členských zemí jim zatím stále brání v tom, aby se mohli bez překážek ucházet o místo a mohli ho získat. Bariéry existují v šesti státech původní patnáctky.

"Zatím se žádné změny neavizují. Další vyhodnocení by se mělo uskutečnit v roce 2009, tedy po pěti letech členství ČR v EU," řekla manažerka české části evropského systému zaměstnanosti EURES Věra Kolmerová.

Staré členské státy přikročily k omezením přístupu na trh práce z obavy před přílivem levnější pracovní síly z evropských nováčků. Studie ale potvrdily, že se čeští pracovníci hromadně do původních členských zemí unie nevydali. Přesné počty Čechů, kteří v EU pracují, nejsou ale k dispozici. Přístup k novým euroobčanům by země měly v roce 2009 přehodnotit. Bariéry mohou zachovat nejdéle do roku 2011.

Na ochraně svých trhů práce trvá zatím nejhlasitěji Německo a Rakousko. Politici obou států se nechali slyšet, že země překážky ponechají po celých sedm let. Rakouští podnikatelé ale již začínají mluvit o tom, že by se měl trh práce přinejmenším pootevřít. V některých oborech totiž chybí pracovní síly. Také rakouský ministr sociálních věcí Erwin Buchinger nedávno prohlásil, že země nejspíš překážky v roce 2009 částečně odstraní. Podle odborníků si Rakousko navíc uvědomuje, že je pro ně lepší získat kvalifikovanou pracovní sílu například ze sousedního Česka než ze zemí mimo sedmadvacítku.

Povolení k práci musí lidé mít také v Dánsku a Lucembursku, v němž ho ale vyřizuje zaměstnavatel. Francie a Belgie pak loni vydaly seznam nedostatkových profesí, u nichž je udělování povolení jednodušší. Bez překážek mohou Češi a Češky pracovat v Británii, Irsku, Švédsku, Portugalsku, Řecku, Španělsku, Itálii a Finsku. K nim se od letošního 1. května má přiřadit Nizozemsko. Volně se lze o práci ucházet i v devíti členských státech, které spolu s ČR unii v roce 2004 rozšířily, i v Bulharsku a Rumunsku. V Česku pak smějí bez povolení pracovat všichni euroobčané.

Mimo EU volně Češi získají místo i na Islandu. Omezení naopak platí ve Švýcarsku a Norsku. Bližší informace o práci v EU a dalších zemích je možné najít na adrese www.portal.mpsv.cz/eures.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK