Začlenění české ekonomiky do jednotného evropského trhu zvýšilo domácí export v řádech desítek procent, v důsledku toho v posledních třech letech enormně roste ekonomika, řekl prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek. Přestože většina překážek vzájemného obchodu byla podle něj v roce 2004 odbourána, dosud některé přetrvávají a mnohé z nich se dotýkají i českých firem.
Hrubý domácí produkt a průmysl v posledních třech letech zvýšil svou dynamiku na dvojnásobek a export, který poskočil v roce vstupu do EU téměř o čtvrtinu, se stal významným tahounem ekonomického růstu, doplnil Oldřich Körner za Svazu průmyslu a dopravy. Obchodní bilance je již druhý rok po sobě aktivní a do Česka přišly významné zahraniční investice. Tři roky v EU znamenají pro podniky určitou kultivaci podnikatelského prostředí, dodal.
K hlavním přínosům lze zařadit otevření evropského trhu pro české podnikatele, uznání faktu, že je ČR srovnatelná se západními standardy, a pozitivní dopady na celkovou podnikatelskou kulturu, souhlasila tisková mluvčí Unie malých a středních podniků Radomíra Kotlárová.
Z průzkumu Asociace malých a středních podniků (AMSP) vyplývá, že na prvním místě jejich zájmu je čerpání peněz z EU. V nejbližším období tyto firmy předpokládají především větší úspěšnost v jejich čerpání v období 2007 až 2013, neboť peníze pro toto období v ČR přidělené jsou čtyřikrát větší než v období minulém. Státní správa se prý poučila z minulého období a přistoupila k prvním krokům pro zjednodušení celého procesu žádostí a schvalování.
Jednoznačně se pozitivně změnil pohyb zboží a osob za účelem obchodu do zemí starých zemí EU, míní předseda Sdružení podnikatelů a živnostníků Bedřich Danda. Projevilo se to podle něj třeba v autodopravě, kdy kamiony již nestojí hodiny na hranicích například v Rozvadově. "Další pozitivum vidím v tom, že se při obchodování s firmami ze zemí EU velmi zjednodušila administrativa, DPH a ostatní povinnosti platné do konce dubna 2004," podotkl.
Největším minusem členství v EU je podle Körnera nedokonalost jejího fungování, různorodost ekonomické úrovně a zájmů jednotlivých zemí a některé formy nadnárodní regulace. Nedokonalost představuje zejména nenaplnění základního principu volného pohybu zboží, osob a kapitálu. Stále existují tzv. dočasná omezení volného pohybu pracovníků zejména do vybraných zemí původní patnáctky, bariéry v poskytování služeb a jednotný trh vykazuje mezery i v pohybu zboží, upozornil.
Problémem je podle Drábka také průběžná úprava české legislativy tak, aby byla v souladu s unijními předpisy. "V řadě případů dochází k tomu, že jdeme nad rámec požadovaného a podnikatelské prostředí je regulováno více, než je nezbytně nutné," poznamenal. Generální ředitelka AMSP Eva Svobodová doufá, že se postoj českých úředníků při aplikaci evropských právních norem do české legislativy změní a že za zaklínadlo "to požaduje Evropská unie" již nebudou schovávat svou nekompetentnost či neznalost.
Negativní dopad na českou podnikovou sféru mají podle Körnera také ambiciózní až nereálné požadavky v environmentální oblasti. "Rovněž určité snahy Evropské komise o další nadnárodní regulaci v oblasti pracovního práva, daní, například formou harmonizovaného daňového základu, podporované zejména zeměmi staré patnáctky, jsou útokem na konkurenceschopnost a komparativní výhody nových členských zemí," uzavřel.