Růst americké ekonomiky se počátkem roku kvůli poklesu na trhu bydlení a slabšímu vývozu zpomalil na nejslabší úroveň za poslední čtyři roky. Hrubý domácí produkt rostl v prvním čtvrtletí o 1,3 procenta po tempu 2,5 procenta z posledního čtvrtletí minulého roku. Předběžný údaj byl na dolním konci odhadů ekonomů a pod průměrným odhadem 1,8 procenta.
Údaje z USA potvrdily prohlubující se rozdíl mezi zpomalením v USA a oživením ekonomiky v Evropě. Pro devizový trh je nejdůležitější dopad tohoto vývoje na úrokové sazby, které pro investory představují výnosy z držení měn.
Zatímco v eurozóně se čeká další zvyšování úroků, ve Spojených státech se začíná sázet na to, že centrální banka je začne naopak snižovat. Základní úrok v USA je nyní 5,25 procenta, a je tak stále vyšší než v eurozóně, kde činí 3,75 procenta. Pro investory jsou však rozhodující vyhlídky dalšího vývoje.
Podrobnější údaje ze zprávy o HDP podle ekonomů naznačily, že inflační tlaky v USA nejsou zcela zanedbatelné, takže centrální banka zřejmě nebude se snižováním úroků spěchat. To stlačilo kolem 15. hodiny SELČ euro zpět ke 1,3660 USD.