ROZHOVOR-ČEZ hledá příležitosti k dalšímu růstu na Balkáně

27.04.2007 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Firma ČEZ hodlá dále expandovat na Balkáně a investovat zde až 4 miliardy dolarů s tím, jak státy v regionu liberalizují svůj energetický...

...sektor, uvedl v rozhovoru pro Reuters člen vedení společnosti.

ČEZ již vlastní elektrárny či distribuční sítě v Rumunsku, Bulharsku a Polsku.

"Je to region, kde se státní monopoly transformují na tržně orientované společnosti, a právě tam vidíme příležitost k růstu," řekl Aleksandar Obradovič, ředitel srbské divize ČEZ ve čtvrtečním rozhovoru.

ČEZ již vstoupil na trh v Bosně, když se podílí investici v hodnotě 1,4 miliardy eur do výstavby kogenerační elektrárny a otevření hnědouhelného dolu. Ve společném podniku bude ovládat 51 procent, zbytek bude držet Republika Srbská v Bosně.

Tento obchod povzbudil chuť českého podniku k dalším investicím v regionu, řekl Obradovič.

"Zajímavým trhem je pro nás Srbsko vzhledem k jeho velikosti a tomu, že zemí prochází mnoho přenosových tras."

Krátkodobým cílem může být tendr na výstavbu kogenerační elektrárny o výkonu 700 megawattů jihozápadně od Bělehradu.

"Máme o tu zakázku zájem, odhadujeme, že by nás stála okolo 800 milionů eur," řekl Obradovič a dodal, že firma shání povolení na těžbu hnědého uhlí.

ČEZ také čeká, až Srbsko po nerozhodných lednových volbách sestaví novou vládu a rozhodne o strategii restrukturalizace státní energetické společnosti EPS. Teprve poté si český podnik bude moci stanovit pro Srbsko pevný plán.

ČEZ se také poohlíží po Kosovu, které by se pod dohledem Evropské unie mohlo do roka stát samostatným státem.

Jeho konsorcium s americkou firmou AES je v užším výběru na kontakt v objemu přes tři miliardy dolarů, jež by zahrnoval výstavbu uhelné elektrárny s instalovaným výkonem až 2100 megawattů, přebudování existující elektrárny a založení hnědouhelného dolu v její blízkosti.

Výsledky tendru mají být oznámeny na konci letošního roku.

"ČEZ by platil polovinu a náš americký partner druhou," řekl Obradovič.

Obradovič uvedl, že se ČEZ rovněž zajímá o nadcházející tendr na vybudování uhelných elektráren v bosenské muslimsko-chorvatské federaci a zkoumá také příležitosti v nově nezávislé Černé hoře.

V HLEDÁČKU EU

Pro západní Balkán, poničený etnickými konflikty a postižený ekonomickým zmatkem z devadesátých let minulého století, přichází opožděná transformace.

Po zpoždění způsobeném půlstoletím socialistického plánování a dotovaných cen a poválečnou tendencí k hospodářskému nacionalismu považují tamější země kontrolu nad energetickým sektorem za životně důležitou bezpečnostní otázku a nechtějí pouštět otěže z rukou.

ČEZ podle Obradoviče pochází z obdobného prostředí a považuje se za příklad transformačního úspěchu. Z této zkušenosti a z otevřenosti pro rovnocenné jednání s místními vládami plyne jeho výhoda.

"Vlády v regionu se pravděpodobně úplně nevzdají kontroly nad sektorem elektrické energie a nepřipustí zvyšování cen," řekl Obradovič.

ČEZ podle Obradoviče doufá, že historie tržně orientované firmy vzešlé ze státního monopolu přesvědčí vlády balkánských zemí, aby si jej vybraly za partnera.

"Velmi dobře tomu regionu rozumíme," řekl Obradovič. "Všechny státy oblasti jdou za stejným cílem, totiž integrací svých energetických systémů do evropské sítě, přičemž vposledku chtějí splnit podmínky nezbytné pro vstup do Evropské unie."

[BĚLEHRAD/Reuters/Finance.cz]

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK