Převzetí kontroly nad těžbou v lukrativní části země je součástí plánu prezidenta Huga Cháveze znárodnit strategická odvětví ekonomiky. Mezi ně počítá vedle těžby ropy i výrobu elektrické energie a telekomunikace. Chávez si záměrně vybral prvomájové oslavy.
Na 1. května letošního roku připadá první výročí podobného kroku, k němuž přistoupil bolivijský prezident Evo Morales. Ten vyděsil zahraniční investory, když nařídil vojákům, aby převzali kontrolu nad těžbou zemního plynu. V Bolívii a Venezuele je snaha získat zpět kontrolu nad přírodními zdroji nejzřetelnější z celé Latinské Ameriky.
"Význam tohoto kroku spočívá v tom, že získáváme zpět kontrolu nad těžbou v pobřežním pásu kolem Orinoka, které prezident správně označuje za největší zásobárnu ropy na světě," řekl odborový předák Marco Ojeda. Čtyři projekty, kterých se znárodnění týká, mají hodnotu přes 30 miliard dolarů, v přepočtu přes 620 miliard Kč.
Venezuela tak díky převzetí projektů bude moci rozhodovat o těžbě ropy v objemu asi 600.000 barelů denně. Doposud měly kontrolu nad těžbou americké firmy ConocoPhillips, Chevron, Exxon Mobil, a dále britský BP, norský Statoil a francouzský Total. Tyto firmy se nařízení vlády podrobily, vláda si ale stěžovala, že Conoco její vůli vzdoruje.
Převzetí kontroly nad projekty provázejí oslavy ve městě Puerto Píritu blízko zařízení na zpracování ropy z pásma kolem Orinoka. Zaměstnanci na počet svého prezidenta mávali státní vlajkou a připomínali Chávezův slogan "vlast a socialismus, nebo smrt".
Chávez už dříve oznámil, že vláda bude mít ve všech čtyřech klíčových projektech minimálně 60procentní podíly. Podle agentury Reuters tak radikalizuje samozvanou levicovou revoluci, v jejímž rámci rozhoduje podle dekretů. Přitom ale politizuje armádu, státní těžební společnost Petróleos de Venezuela, i justici.