Příjmy za leden až duben meziročně stouply o 12,2 procenta na 107,41 miliardy Sk. Výdaje se zvýšily o 14 procent na 108,93 miliardy.
"Rozpočet se vyvíjí příznivě. Netvrdil bych však, že vzniká prostor pro větší utrácení zdrojů," komentoval zveřejněná čísla analytik banky Tatra Juraj Valachy. Vláda by tak podle něj mohla mít peníze na některé výdaje, například vánoční příspěvky důchodcům, které v rozpočtu nemá pokryté. Reálně vypadá i splnění rozpočtového kritéria pro zavedení eura, kterým chce země platit od začátku roku 2009, poznamenal analytik.
Výrazněji se zlepšily daňové příjmy, které do konce dubna meziročně stouply o 9,1 miliardy na 91,38 miliardy Sk. V předcházejících měsících přitom plnění rozpočtu z daní za minulým rokem zaostávalo. Letos mohly například firmy uhradit daň ze zisku až na začátku dubna, protože poslední březnový den připadl na sobotu. Právě platby daní z příjmů na začátku roku podle Valachyho ovlivňují výsledky rozpočtu.
Stát na dani z příjmu právnických osob, zejména středních a větších firem, do konce dubna vybral 27,89 miliardy Sk, což je meziročně o 4,95 miliardy více. Výnos daně z přidané hodnoty vzrostl o 3,34 miliardy na 44,21 miliardy Sk.
Za celý tento rok počítá slovenský zákon o státním rozpočtu s příjmy 310,47 miliardy Sk a výdaji 348,86 miliardy. Celkový deficit veřejných financí, který závisí především na výsledku rozpočtu, má včetně nákladů na penzijní reformu klesnout na 2,9 procenta HDP z loňských 3,39 procenta.
Loni rozpočet vykázal deficit 31,68 miliardy Sk v porovnání s plánovaným schodkem 57,47 miliardy korun.