"Dohoda o narovnání je pro stát ekonomicky výhodnější než další pokračování exekuce, u které čím dál více hrozilo nebezpečí, že povede k vyhlášení konkurzu. Naděje na uspokojení pohledávky by v takovém případě byla pravděpodobně nižší než dohodnutá částka," uvedl na dnešním setkání s novináři Gandalovič. Podle jeho úřadu to potvrdila také ekonomická analýza poradenské firmy KPMG a právní posudek.
Setuzu v současnosti kontroluje přes společnost Český olej firma Campaspol Holding. Tu ovládají Via Chem Group a německá Campa-Biodiesel. Spoluvlastníkem Campaspolu by se měl stát PPF Investments. Právě noví vlastníci nabídli vyrovnání ve výši, kterou se stát rozhodl přijmout.
PGRLF by tak měl dostat 1,01 miliardy korun za pohledávku. Dalších sto milionů korun má obdržet jako doplatek za dřívější převod části akcií Setuzy, které musel prodat na základě utajené smlouvy firmě Český olej, kontrolované tehdy ještě skupinou podnikatelů kolem Tomáše Pitra.
Setuza se má dále zavázat k tomu, že ponese náklady, které fondu vznikly v souvislosti s vymáháním pohledávky. Dohoda bude zahrnovat i záruku, že společnost bude ochráněna před dalšími spornými závazky. Podpůrný fond pak navíc získá předkupní právo minimálně na 38 procent akcií Setuzy.
"Veškerá finanční plnění sjednaná v dohodě o narovnání budou uhrazena jednorázově. Poté bude možné zastavit exekuci, kterou na Setuzu vyhlásil loňského 15. listopadu Okresní soud v Ústí nad Labem," uvedl Gandalovič. Ukončeny podle něj budou také soudní spory kolem pohledávky. "Po letech právních sporů a panující nejistoty firmy tím bude celý případ uzavřen," dodal ministr.
Campaspol koupil Český olej a s ním více než 90 procent Setuzy letos v únoru od společnosti M.L. Moran. Ta zase Český olej získala v září loňského roku od skupiny podnikatelů kolem Tomáše Pitra.
Setuza se už dříve, ještě pod kontrolou M.L. Moran, pokusila spor se státem urovnat nabídkou 850 milionů korun. Gandalovič ale koncem letošního ledna nabídku odmítl. Prohlásil tehdy, že firma by musela nabídnout podstatně více.
Více než čtyřmiliardový dluh Setuzy vznikl navýšením o úroky z původních 1,7 miliardy korun, které si firma v 90. letech půjčila u Investiční a Poštovní banky. Po jejím krachu pohledávku nakonec převzala Česká konsolidační agentura a posléze PGRLF. Setuza se dluh pokoušela vyřešit tím, že koupila takzvanou Nemethovu pohledávku a vzájemně ji započetla. S tím ale stát nesouhlasil a věc se stala předmětem soudních sporů.
Setuza v závodech v Ústí nad Labem a Olomouci zaměstnává zhruba 1000 lidí. Společnost se v poslední době soustředí především na produkci biopaliv, ale vyrábí i rostlinné oleje, zubní pasty nebo prací prášky. Loni její tržby dosáhly 7,2 miliardy korun.