Země EU chtějí vytvořit společný podnik v obranném průmyslu

03.05.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Brno 3. května (ČTK) - Země Evropské unie plánují společný podnik v obranném průmyslu. Věnovat se bude především výzkumu a vývoji technologií. Podnik bude součástí vojenského výzkumného programu, který má posílit ochranu vojáků a funguje od letošního ledna. Jeho vznik dojednají v polovině května ministři obrany zemí EU, řekl novinářům ředitel Evropské obranné agentury (EDA) Nick Witney. EDA má zatím na výzkumný program 55 milionů eur, tedy asi 1,5 miliardy korun.

"Dnes v Evropě není jediná země, která by si mohla dovolit být v oblasti obranného průmyslu soběstačná. Pokud má průmysl v EU přežít, musí se státy spojit," míní Witney. Koordinaci jejich práce má na starosti právě EDA. Tříletý program funguje od ledna 2007, podílí se na něm 19 evropských zemí včetně ČR a Slovenska. Největšími přispěvateli jsou Francie (12 milionů) a Polsko s Německem (po deseti milionech eur).

Ke společnému podniku se přihlásilo 22 zemí. Agentura chce ve druhé polovině května vyhlásit tendr, ze kterého vybere účastníky projektu. Na jednotlivých výzkumech bude spolupracovat vždy jen několik zemí. Jedním z projektů je například vývoj nepilotovaného letadla.

"Dosud šly peníze, které do obranného průmyslu vložila třeba Velká Británie, jen do Velké Británie. Podle nového systému je mohou získat i ve Španělsku, Slovinsku, Finsku a jiných zemích," popsal ředitel. Český obranný průmysl se po roce 1989 výrazně proměnil. Řada tradičních firem zkrachovala. Na celoevropské spolupráci může Česko víc získat než ztratit, doplnil Witney.

Loňská zpráva EDA upozornila, že výdaje USA na výzkum a rozvoj obrany jsou šestkrát vyšší než v rámci EU. Spojené státy mají také stále větší převahu v zahraničních vývozech. Podle zprávy tak evropskému obrannému průmyslu zhrozí, že zakrní a bude jen pracovat pro americké firmy.

Agentura EDA jako metodický a koordinační orgán v rámci společné obranné politiky vznikla v roce 2004 a je operativně řízena vysokým představitelem EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Javierem Solanou. Její správní radu tvoří ministři obrany zemí EU s výjimkou Dánska, které se do budování společné obrany vojensky nezapojuje. EDA s ročním rozpočtem kolem 20 milionů eur (asi 480 milionů korun) zaměstnává 100 lidí.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK