Hnutí chce protestovat proti cenám elektřiny

03.05.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 3. května (ČTK) - Proti zvyšování cen elektrické energie v Česku se "nebouří" už jen velcí odběratelé z řad podnikatelů; vznikají i občanské aktivity. "Nelíbí se nám nekontrolovatelný růst cen elektřiny," řekl dnes na tiskové konferenci člen přípravného výboru Spolku proti nemravným cenám elektřiny (SPONEL) Jiří Chvojka. "Když to bude třeba, budeme proti růstu cen i demonstrovat," dodal.

Za viníka rostoucích cen označuje dominantní tuzemskou energetickou společnost ČEZ. Firma se však brání. "Ceny určuje trh a ČEZ ani jiný výrobce elektřiny je nemůže nijak ovlivnit," uvedla mluvčí společnosti Eva Nováková.

ČEZ drží na trhu s elektřinou zhruba 45procentní podíl. Významnější podíl mají ještě E.ON, který obsluhuje zákazníky především na jihu Čech a na jižní Moravě, a Pražská energetika. Na trhu s elektřinou působí ještě asi dvě desítky menších dodavatelů elektřiny, kteří se až na výjimky zaměřují na firemní odběratele.

Rychlý růst cen elektřiny dlouhodobě kritizuje například i Sdružení velkých spotřebitelů energie. "Ceny energií nekontrolovatelně rostou a jsou zcela odtrženy od nákladů," řekl ČTK tajemník sdružení Luděk Piskač. Sdružení zastupuje padesátku firem, které odebírají zhruba pětinu celkové spotřeby elektřiny v ČR. Podle Piskače je základní příčinou rostoucích cen nedostatek zdrojů a "zneužití situace" jejich vlastníky.

Velkoobchodní cena elektřiny v Česku se přibližuje ceně na německém trhu. Podle odhadu ČEZ by velkoobchodní ceny elektřiny mohly v roce 2008 stoupnout až na 52 až 54 eur za jednu megawatthodinu, což by bylo v průměru meziroční zvýšení zhruba o 24 procent. Mezi roky 2006 a 2007 to bylo o 19,5 procenta, o rok dříve o 15 procent.

Ceny pro domácnosti na letošek vzrostly o 7,9 procenta, na příští rok mají podle analytiků vzrůst o devět až deset procent. Kromě silové elektřiny se totiž na výsledné ceně pro domácnosti podílejí i poplatky za distribuci a daně. Tyto složky koncové ceny může regulovat stát, zatímco trh se silovou elektřinou je plně liberalizován.

Některé z cílů, kterých chce nově zakládaný spolek prosadit, nemají daleko k radikálním řešením. Chvojka zmiňuje například požadavek na zmrazení cen či zastavení vývozu elektřiny do zahraničí nebo zrušení motivačního programu pro vrcholový management ČEZ. Právě ten podle Chvojky stojí za rostoucími cenami elektřiny.

Zakladatelé spolku prý ze začátku budou aktivity spolku financovat ze svého. Členové přípravného výboru nejsou médiím neznámí. Kromě Chvojky, bývalého středočeského volebního manažera ODS, je jeho členkou i majitelka Luční boudy v Krkonoších Klára Sovová. Její rodina přispěla loni v předvolební kampani ODS nejvyšší částkou - šesti miliony korun.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK