Topolánek připomněl, že v příštím roce chce vláda dostat schodek veřejných financí pod tři procenta hrubého domácího produktu. Česko podle Topolánka letos dostane od Evropské unie "žlutou kartu" za to, že neplní závazky ještě z dob vlády Vladimíra Špidly a hrozí mu za to sankce. Mimo jiné by mohlo přijít o 40 miliard korun z fondu soudržnosti.
Cílem vládní reformy je snížit dluhy státní pokladny. Kabinet navrhuje například zavedení patnáctiprocentní daně z příjmu fyzických osob. Vypočítávala by se ze "superhrubé" mzdy, tedy z částky před odečtením 35 procent na odvody na sociální a zdravotní pojištění. Podnikům by daň měla klesnout postupně z 24 na 19 procent. Snížená pětiprocentní sazba daně z přidané hodnoty, která platí u potravin, léků či některých služeb, by se měla zvednout na devět procent.
Opoziční sociální demokracie dnes vládní reformní změny odmítla. "Nejde nám o převrácení systému vzhůru nohama. Je funkční, zajišťuje vynikající růst HDP a mezd. Není potřeba dělat salta mortale a hluboké zásahy," řekl předseda ČSSD Jiří Paroubek.
Místopředseda ČSSD a stínový ministr financí Bohuslav Sobotka uvedl, že vládní reforma by znamenala výpadek příjmů rozpočtu ve výši desítek miliard korun. "Kombinace snižování deficitu a daní nemůže být úspěšná," podotkl.
ČSSD má vlastní návrh rozdělený do dvou fází. Letos a v příštím roce by se soustředila na zmenšení schodku rozpočtu. Podle výsledku by v roce 2009 a 2010 přikročila k případnému snížení daní. DPH by socialisté nezvyšovali. Budoucí snížení daní fyzických osob by dorovnala ČSSD výnosem z ekologické daně.
Úspory by mohlo znamenat podle Sobotky i snížení počtu úředníků, a to podle auditů. Plošné propouštění sociální demokraté odmítají.
Vláda rozhodla, že ročně sníží o tři procenta počet míst ve státní správě a objem peněz na mzdy státních úředníků poroste pouze o 1,5 procenta. Topolánek dnes v této souvislosti podotkl, že není možné nechat v této situaci růst platy ústavních činitelů o šest procent.