Ministři dopravy Evropské unie dali koncem března členům konsorcia ultimátum do 10. května, aby se dohodli a uzavřeli kontrakt o vývoji Galilea, který patří k nejdražším projektům v historii unie. Neděje se nic a trvá to již několik předsednictví, uvedly zdroje. O tom, jak dál se systémem, který má konkurovat americkému GPS, rozhodnou tedy ministři dopravy na schůzce 7. června.
V konsorciu je evropská nadnárodní společnost EADS, francouzské firmy Thales a Alcatel-Lucent, britská Inmarsat, italská Finmeccanica, španělské firmy AENA a Hispasat a německá skupina vedená společností Deutsche Telekom. Firmy, které by měly zaplatit asi dvě třetiny nákladů, se obávají o ziskovost celého projektu. "Trh tu prostě není. Byli jsme příliš optimističtí. GPS pro většinu účelů stačí," řekl listu Financial Times představitel firmy blízké projektu.
EU a Evropská vesmírná agentura vyjednávají o Galileu s konsorciem od poloviny roku 2005. Podle původních předpokladů měl systém využívající 30 družic fungovat už příští rok. Nyní se mluví jako o nejbližším možném termínu o roce 2011, ale zpoždění projektu každým dnem narůstá a zvyšují se i finanční ztráty.
Komisař pro dopravu Jacques Barrot podle Financial Times odhaduje, že systém přijde členské státy navíc o 1,2 miliardy eur. Unii již stála zpoždění Galilea, jehož celkové náklady se odhadují na čtyři miliardy eur, na 388 milionů eur. Kromě toho Galileo čelí konkurenci čínského navigačního systému, který by měl být v provozu v roce 2012, a další generaci GPS.
Evropská komise se nyní musí rozhodnout, jak dál. Očekává se, že na schůzce ministrů dopravy předloží celé spektrum návrhů a existuje reálná možnost, že zruší spolupráci s konsorciem, tvrdí diplomatické zdroje.
Celý projekt se může například rozdělit na několik zakázek, krajní variantou by bylo financování projektu jen z peněz členských států. Barrot prý dává přednost verzi, že by státní peníze pokryly vybudování infrastruktury, zatímco soukromý sektor by pak měl na starosti provoz Galilea.
Americký GPS v 90. letech přinesl revoluci do navigace pro civilní sektor, ale jeho kontrola je nadále v rukou Pentagonu. Unie zdůrazňuje, že Galileo bude přesnější než americký a bude pod civilní kontrolou. Kromě zdarma dostupného veřejného signálu bude nabízet i kódovaný pro komerční využití.
Česká republika loni na podzim intenzivně usilovala o získání sídla pro Galileo. Jednání o sídle nyní usnula. Jedním z důvodů je fakt, že Německo navrhuje také svého kandidáta a chce se vyhnout dojmu, že zneužívá svého předsednictví v první polovině letošního roku.