V zahraničí je podle něj situace rozdílná v jednotlivých zemích, například v Itálii se klade důraz na vlastnické bydlení, naopak v Německu bydlí většina obyvatel v nájemním bydlení.
Byty ve vlastnictví tvoří v ČR podle Pácala v současnosti 17 procent bytového fondu, přičemž v roce 2001 to bylo šest procent. Nejvýznamnější změny nastaly právě kvůli privatizaci, ale i výstavbou. Nových bytů ale není podle Pácala závratné množství. "I v Praze, kde se staví nejvíce nových bytů, je v současnosti 218.000 bytů ve vlastnictví, a jen 35.000 bytů je nových, které postavily developerské firmy," dodal Pácal.
Nájemní byty tvoří podle něj v současnosti 20 procent bytového fondu, přičemž v roce 2001 to bylo 30 procent. Nájemní byty vlastní obce, některé soukromí majitelé. Patnáct procent z nich má podle Pácala regulované nájemné.
Nejvíce lidí, a to zhruba polovina, však stále bydlí v rodinných domech, na které připadá 40procentní podíl. Trh s rodinnými domy se podle Pácala zvyšuje o 1,5 procenta ročně, tzn. že se za rok postaví zhruba 15.000 rodinných domů, které výstavbě dominují.
Družstevní bydlení se na celkovém počtu podílí stabilně 17 procenty. "V ČR jsou ještě tzv. jiné byty, kterých je šest procent, patří mezi ně například domovy důchodů či léčebny dlouhodobě nemocných," dodal.
Přesné aktuální statistiky však podle Pácala nejsou k dispozici. Poslední údaje o vlastnické struktuře pochází z posledního Sčítání lidu, domů a bytů (SLDB) z roku 2001. Tehdy tvořilo zhruba 880.000 obecních bytů asi 24 procent fondu a 215.000 bytů s regulovaným nájemným ve vlastnictví soukromého majitele představovalo šest procent. Celkový podíl nájemního bydlení byl tedy třicetiprocentní. Družstevních bylo 19 procent bytů, vlastních šest procent, bytů v rodinných domech 40 procent a na ostatní připadlo pět procent. Trvale obydlených bytů v roce 2001 bylo 3,827.678.