"Za duben dopadlo tolik energie, kolik normálně za duben a květen dohromady," řekl k dosavadní produkci elektřiny majitel společnosti Korowatt a provozovatel bušanovické elektrárny Aleš Korostenský. Průměrné hodnoty vycházejí z intenzity slunečního záření za posledních 30 let.
Před dvěma týdny se podařilo v Bušanovicích za jeden den vyrobit rekordních 4820 kilowatthodin, tedy o 100 procent více, než je průměrná hodnota. Tuto sobotu, kdy začalo deštivé počasí, takzvané fotovoltaické panely ale za celý den vyrobily pouhých 420 kilowatthodin, přičemž denní průměr je pětinásobný.
O polovinu více energie letos v dubnu vyrobila i sluneční elektrárna v Hrádku nad Nisou. Solární panely se postaraly o 9,2 megawatthodiny místo naplánovaných šesti megawatthodin. Rekordní množství energie za jeden den elektrárna vyrobila prvního května, a to 420 kilowatthodin.
"Pokud by se potvrdily prognózy vědců o změně podnebí ve střední Evropě a březnové a dubnové počasí by se stalo trvalým jevem, solární elektrárny by před sebou měly v Česku velkou budoucnost," uvedl Jaroslav Zámečník, jednatel majitele elektrárny, občanského sdružení Via Regia.
Až o 70 procent překonala své plány výroby elektřiny opatovská elektrárna společnosti HiTechMedia Sytems z Uherského Hradiště, která v dubnu vyrobila 9437 kWh elektrické energie. Nejvíce slunečným dnem v měsíci byl 22. duben, kdy se v elektrárně vyrobilo 439 kWh elektrické energie.
Příspěvek slunečních elektráren na celkové domácí výrobě elektřiny by se měl postupně zvyšovat. Například provozovatel elektrárny v Bušanovicíh staví elektrárnu Bušanovice II a další na Plzeňsku a na Moravě. Společnost HiTechMedia Systems buduje další elektrárnu v průmyslové zóně u Ostrožské Lhoty na Uherskohradišťsku a sdružení Via Regia letos na podzim sestaví další sluneční elektrárnu v severočeském Varnsdorfu.
Přínos slunečních elektráren k výrobě elektřiny v Česku je ale zatím zanedbatelný. Zatímco bušanovická sluneční elektrárna má maximální výkon 0,6 megawattu, což stačí na zásobování energií 172 domácností, výkon jaderné elektrárny Temelín je 2000 megawattů. Roční produkci elektrárny v Bušanovicích tak zvládne Temelín vyprodukovat za zhruba 25 minut.
Česko ve výrobě energie ze slunečního záření výrazně zaostává za sousedním Německem a dalšími zeměmi západní Evropy. Výkon všech slunečních elektráren v tuzemsku se pohybuje okolo jednoho megawattu. V Německu to bylo již v roce 2004 bezmála 800 megawattů. U západních sousedů, ve Würzburgu na jihu Německa, také stojí zatím největší solární elektrárna na světě s výkonem 12 megawattů.
Na světě využívá sluneční energii nejvíce Japonsko a kromě Německa i USA. V tuzemsku jsou přitom pro výrobu energie v solárních elektrárnách dobré podmínky. Celková doba slunečního svitu bez oblačnosti je podle odborníků od 1400 do 1700 hodin za rok a na plochu jednoho čtverečního metru dopadne ročně průměrně 1100 kilowatthodin.
Česká republika podle dohody s Evropskou unií musí do roku 2010 vyrábět osm procent elektrické energie z obnovitelných zdrojů - dvakrát více než nyní.