Cenové jádro je základním měřítkem inflace, nebere však v úvahu kolísavé ceny potravin a pohonných hmot, daní a regulovaných cen, jako jsou nájmy a ceny elektřiny. V letošním prvním čtvrtletí vykazovalo cenové jádro vzestup o 0,7 procenta.
Růst ale čeká i základní inflaci, která se počítá ze spotřebitelského koše. Do roka by se měla dostat asi na 3,5 procenta, zatímco v březnu byla 1,9 procenta. Inflační cíl má ČNB na třech procentech s pásmem tolerance do jednoho procentního bodu na každou stranu.
Holub, který je v rámci ČNB hlavním prognostikem, svůj názor opírá o kurz koruny a růst ekonomiky. Zatímco koruna se po vytrvalém růstu ustálila na mírně slabších úrovních, ekonomika dál pokračuje v silném růstu.
Silná koruna pomohla držet jádrovou inflaci od poloviny roku 2005 pod jedním procentem, nicméně vliv růstu kurzu z konce roku 2005 a začátku roku 2006 už se vytrácí. Jedním z důvodů k růstu inflace je také uvolněná měnová politika a předpoklad růstu ekonomiky hlavních obchodních partnerů v zemích eurozóny.
V poslední době hraje určitou roli i rychlejší růst mezd a pokles míry nezaměstnanosti, která je na dlouhodobém minimu. V předchozích čtvrtletích nebyl tlak na růst mezd tak výrazný, takže ani impulz k růstu inflace nebyl tak silný jako teď, řekl Holub.
Česko má základní úrokovou sazbu 2,5 procenta, což je nejméně z celé Evropské unie. V eurozóně je základní úrok 3,75 procenta. ČNB drží sazbu beze změn už více než sedm měsíců.
Ekonomika v letech 2005 a 2006 vykázala růst o 6,1 procenta a solidní tempo si zatím udržuje. Stabilní koruna by tak přispěla k rychlejšímu růstu jádrové inflace, než s jakým ČNB počítala před třemi měsíci ve své poslední prognóze.
Koruna vůči euru vystoupila na rekordních 27,41 Kč, od té doby už ale asi o tři procenta oslabila. Od března se ale její kurz příliš nemění a drží se v blízkosti 28 korun za euro. Nyní se euro prodává asi za 28,26 Kč, takže v současné době je koruna blízko dvouměsíčního minima.
Pravděpodobnost, že koruna si udrží relativně stabilní kurz, je nyní podle Holuba větší než kdy jindy. ČNB spoléhá především na takzvaný úrokový diferenciál, tedy rozdíl v základní sazeb v Česku a v eurozóně. Kurz by tak podle Holuba mohl letos setrvat kolem 28 Kč/EUR a jeho další růst lze čekat až v roce 2008.