Achillovou patou mnoha společností jsou podle průzkumu především interní kontroly zaměřené na expanzi na zahraniční trhy, poakviziční integraci a investiční projekty, ať už jde o nákup nemovitostí nebo jejich výstavbu. Další problémovou oblastí jsou prý kontroly v oblasti řízení změn IT programů, správy přístupových práv a bezpečnosti těchto programů.
"Většina organizací už přišla na to, že efektivně fungující systém interních kontrol má bezprostřední pozitivní dopad na jejich hospodářské výsledky," uvedl partner pražské pobočky Ernst & Young Jan Fanta. Efektivně fungující systém interních kontrol podle něj znamená konkurenční výhodu.
Zahraniční investoři kladou stále větší důraz na transparentnost podnikatelského prostředí. Polovina respondentů uvedla jako hlavní důvod proč v budoucnu do interních kontrol investovat "pozitivní vliv na důvěru investorů". Ještě větší váhu dotázaní manažeři přikládali potenciálním ekonomickým přínosům těchto investic, jako je zkvalitnění interních procesů a systému interních kontrol (89 procent) nebo lepší znalost významných rizik (86 procent).
Řada respondentů si současně uvědomuje, že v jejich systému interních kontrol stále zůstávají "hluchá místa", takže i významná rizika, jimž je jejich společnost vystavena, mohou zůstat neodhalena. Mezi nejrizikovější oblasti z hlediska finančních kontrol patří účtování o smlouvách (48 procent), výnosy příštích období (37 procent) nebo daně (37 procent).
Celkem tři čtvrtiny respondentů hodlají v následujícím roce až dvou investovat do posílení interních kontrol, investice do zkvalitnění kontrol v klíčových provozních a ekonomických oblastech plánuje 51 procent respondentů z nich, v informačních technologiích 49 procent. Lépe sladit systém interních kontrol se strategií společnosti a řízením klíčových rizik hodlá 44 procent respondentů. Posílit kontroly na celopodnikové úrovni chce 42 procent odpovídajících.
Při průzkumu úrovně interních kontrol pro rok 2007 Ernst & Young oslovila finanční ředitele, ředitele pro řízení rizik a vedoucí controllingu či interního auditu ze 140 velkých korporací působících v 17 zemích a dvacet různých odvětvích ekonomiky. Do průzkumu byly zařazeny pouze společnosti, jejichž cenné papíry nejsou registrovány u americké komise pro cenné papíry, a které tudíž nejsou povinny řídit se požadavky amerického zákona Sarbanes-Oxley. Ernst & Young patří mezi nejvýznamnější celosvětové společnosti poskytující odborné poradenské služby.