Otevírání obálek, které budou provádět tři komise, potrvá do 21. května. U otevírání obálek budou moci být i zástupci soutěžících firem, takže si budou moci ihned udělat představu, jak společnosti v soutěži uspěly. Celkem LČR vypsaly 278 tendrů na práce na stejný počet územních jednotek. Zakázky by měly vítězné firmy plnit od 1. července do 31. prosince.
Tendry již dříve kritizovala zlínská společnost CE WOOD, podle které nahrávají firmám, jež podnikají na nestandardních principech. "Jde o čistý nákup služeb, navíc na krátkou dobu. Není zde prostor pro tvorbu přidané hodnoty," uvedl předseda představenstva CE WOOD Ivan Doubrava.
Dosud firmy ve státních lesích pracují na základě časově omezených zakázek, které jim podnik zadal na likvidaci kalamity po lednovém orkánu Kyrill. Původní tendr, podle kterého se mělo letos v lesích pracovat, státní podnik kvůli větrné kalamitě zrušil. Orkán ve státních lesích poničil asi pět milionů metrů krychlových dřeva, co představuje asi dvě třetiny plánovaných těžeb.
Současně LČR nyní připravují na přelom května a června vypsání střednědobých tendrů, podle kterých by se mělo začít pracovat od 1. ledna 2008. Lesy ČR přitom chtějí zvýšit podíl dřeva, které si budou obchodovat samy, a to na polovinu. Podnikatelům se ale záměr LČR zvýšit podíl v obchodování nelíbí. Tvrdí, že obchod se dřevem se stane méně průhledným.
Spory o tendry na lesnické práce trvají od roku 2004, kdy tehdejší generální ředitel Kamil Vyslyšel vypsal první tendr podle kontroverzních pravidel. Všechna výběrová řízení, která podnik od roku 2004 vypsal, vždy některá část lesnických firem podrobovala tvrdé kritice a označovala je za netransparentní a nezákonná. Postup LČR v minulých tendrech označily za chybný i Evropská komise a český antimonopolní úřad.
LČR patří asi polovina lesů v zemi a jejich majetek představuje kolem 70 miliard korun. Loni podnik podle informací Hospodářských novin dosáhl hrubého zisku 1,8 miliardy korun a tržeb 14 miliard korun.