Dědek: Neprosazení reforem by mělo dopady na zavedení eura v ČR

09.05.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 9. května (ČTK) - Pokud by se vládě nepodařilo nastartovat plánovanou daňovou reformu, mělo by to zásadní dopady pro zavedení eura v České republice. V Rádiu Česko to řekl národní koordinátor pro zavedení eura Oldřich Dědek. Přepočítací koeficient mezi korunou a eurem, který bude platit v posledním půlroce před přijetím jednotné evropské měny, bude podle něj odpovídat aktuálnímu tržnímu kurzu.

"Pokud by se vládě nepodařilo reformní balík naplnit, minimálně rozjet, Evropská komise zde nebude mít záruku, že fiskální konsolidace bude pokračovat, a mohlo by to být interpretováno jako nedostatek reformního úsilí a asi by se to i mohlo projevit na doporučeních pro Českou republiku," upozornil Dědek. Česká vláda podle něj musí vyslat signál, že o zlepšení svého rozpočtového schodku usiluje. Pod požadovanou hranici pro rozpočtový schodek ve výši tří procent HDP se nestačí dostat jednorázově, připomněl Dědek.

Přepočítací koeficient mezi korunou a eurem pro posledních šest měsíců před přijetím jednotné evropské měny bude vycházet z tržní hodnoty koruny, odhadl Dědek. "Nedomnívám se, že by na základě nějakých věcných argumentů mohlo být odůvodněno, že přepočítací koeficient by měl být výrazně jiný, než ten, jaký na trhu v současné době převládá," uvedl.

Rok 2012 pro přijetí eura v České republice je podle Dědka reálný, nadále se však o něm diskutuje. "Strategie přijetí eura bude podmíněna úkoly, nebude to tvrdé vysazení termínů," řekl. Hlavní podmínkou bude reforma veřejných financí a termín vstupu Česka do eurozóny bude definitivně oznámen až po jejím nastartování, dodal.

Náklady na přechod na euro si Dědek netroufl odhadnout. Uvedl, že ministerstvo financí v současnosti propočítává dopady na státní rozpočet. Dědek v této souvislosti upozornil na vyplácení důchodů. "Jakékoli zaokrouhlení důchodů na celá eura směrem nahoru má pro státní rozpočet miliardové dopady," poznamenal.

Rozdílné termíny vstupu jednotlivých středoevropských zemí do eurozóny mohou být podle Dědka nevýhodné. Poukázal na diskuse o maastrichtských kritériích, která jsou podle některých názorů pro rostoucí českou ekonomiku příliš omezující. "Pokud by se středoevropské země snažily vystupovat jedním hlasem, potom by měly i větší negociační sílu při jednání se starými členskými zeměmi," řekl Dědek. Mohly by tak podle něj dosáhnout například výhodnějších přístupových kritérií.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK