Inflace v dubnu byla 2,5 pct, nejvyšší za sedm měsíců

10.05.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 10. května (ČTK) - Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v dubnu zrychlilo na 2,5 procenta z 1,9 procenta v březnu. Oznámil to dnes Český statistický úřad. Proti březnu se ceny zvýšily o 0,7 procenta. Za růstem cen stojí zdražení potravin, nealkoholických i alkoholických nápojů a tabáku. Ekonomové očekávali, že meziroční inflace zrychlí na 2,2 procenta.

Meziroční růst spotřebitelských cen byl v dubnu nejvyšší za posledních sedm měsíců. Ceny zboží úhrnem vzrostly o 1,9 procenta a ceny služeb o 3,6 procenta.

Vliv mělo zejména zdražení potravin a nealkoholických nápojů. Sezónní ceny zeleniny včetně brambor byly vyšší o 24,8 procenta a ceny pekárenských výrobků a obilovin o 11,9 procenta. Zrychlil i růst cen tabákových výrobků o 11,7 procenta z 9,6 procenta v březnu. Doplatky na léky meziročně podražily o 19,1 procenta.

Ceny za bydlení, které na inflaci působily dlouhodobě nejvíce, měly v dubnu na meziroční růst spotřebitelských cen menší vliv než potraviny. Ceny elektřiny vzrostly o 7,9 procenta a tuhých paliv o 16,9 procenta. Vodné se zvýšilo o 6,7 procenta, stočné o 5,5 procenta. Čisté regulované nájemné vzrostlo o 9,3 procenta, tržní nájemné o 1,1 procenta.

Naopak na snižování cenové hladiny působil pokles cen pohonných hmot o 3,5 procenta. Snížily se i ceny osobních automobilů o 2,2 procenta. Mírně nižší než loni byly i ceny odívání a obuvi. Ceny zemního plynu klesly o 8,2 procenta. Levnější než loni bylo maso, oleje a tuky, káva, čaj, kakao. Snížily se i ceny elektronických audiovizuálních přístrojů, fotografických a kinematografických zařízení a osobních počítačů.

Meziměsíčně vzrostly ceny zboží o 1,1 procenta a ceny služeb o 0,2 procenta. Inflaci ovlivnilo zejména zvýšení cen potravin v důsledku zdražení zeleniny o 12,9 procenta a ovoce o 1,1 procenta. Zvýšily se i ceny některých pekárenských a mléčných výrobků.

Ceny pohonných hmot vzrostly o 4,3 procenta. Již čtvrtý měsíc pokračoval růst cen tabákových výrobků, který byl v dubnu 2,1 procenta. Nárůst byl ovlivněn zvýšením spotřební daně.

Ceny zemního plynu se zvýšily o 1,4 procenta, tepla o 0,6 procenta. Čisté nájemné v bytech s regulovaným nájemným vzrostlo o 0,9 procenta. Doplatky za léky předepsané lékařem vzrostly o 12,3 procenta.

Opačný vliv na vývoj spotřebitelských cen měl podobně jako v předchozích letech pokles mezisezónních cen dovolených o procento.

Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v dubnu stejně jako v březnu 2,2 procenta.

Ve srovnání s Evropskou unií je inflace v ČR pod průměrem. Ve 27 členských zemí EU byl podle předběžných údajů Eurostatu meziroční přírůstek průměrného harmonizovaného indexu spotřebitelských cen v březnu 2,3 procenta. Nejvíce vzrostly ceny v Maďarsku (o devět procent) a Lotyšsku (o 8,5 procenta) a nejméně na Maltě (o 0,5 procenta) a ve Francii (o 1,2 procenta). Na Slovensku zrychlil růst spotřebitelských cen v březnu na 2,1 procenta ze dvou procent v únoru. V Německu vzrostla cenová hladina o dvě procenta proti 1,9 procenta v únoru.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK