Stejný počet firem i zaměstnanců, méně pohřbů a přesto vyšší obraty. Pohřební služby se z nárůstu ale příliš radovat nemohou. Vydělávají téměř stejně, co před lety. Většina peněz, které utrží navíc, jde zpět do nákladů. Dražší jsou energie, dřevo na rakve a víc tvoří také mzdy zaměstnanců.
Hrubý zisk pohřebních služeb tvoří zhruba 15 až 20 procent z tržeb. Při sto pohřbech s průměrnou cenou 14.000 Kč do roka je to 17.000 až 23.000 korun měsíčně. "Pokud má ale služba sto pohřbů za rok, může být ráda," doplnil Mlčoch.
Navíc většina pohřbů patří k těm levnějším. To dokazuje také fakt, že před sedmi lety, kdy byly náklady nižší než dnes, byly roční tržby přibližně stejné. Lidé často pořídí všechny základní doplňky, třeba parte, hudbu i květiny, drží se ale spodní cenové hranice. Často se také konají pohřby bez obřadu, které jsou zhruba za poloviční cenu, připomněl předseda. "Samozřejmě jsou i cenově náročnější obřady, těch ale naprosté minimum," podotkl.
Přesto je podle odborníků pohřebnictví v Česku na vysoké úrovni, která i dál roste. Sdružení pohřebnictví dosud udělilo víc než dvě desítky znaků kvality. "Nedávno jsme ho jedné firmě odebrali," poukazuje na dohlížení na kvalitu Mlčoch.
Veletrh Venia je jedinou akcí svého druhu v Česku, v Brně se koná už posedmé. Letošní ročník je podle organizátorů rekordní. Zúčastní se ho 68 vystavovatelů z devíti evropských zemí. Venia se koná každé tři roky, letos poprvé na jaře. V roce 2004 přišlo na Venii asi 1000 návštěvníků. Tentokrát by to mohlo být zhruba stejně.