"Je šokující, že diskriminace v práci je všude ve světě, nehledě na to, jestli je země chudá nebo bohatá a nehledě na politický systém," řekla agentuře AP autorka zprávy Manuela Tomeiová. Podle ní je sice rozdílné zacházení dlouhodobé a přirozené lidské nátuře, ale společnost by jej už neměla tolerovat.
"Termín 'příjemný vzhled' (v inzerátu) může jednoduše znamenat, že firma požaduje světlou pleť a vysokou postavu, čímž diskriminuje některé etnické skupiny," citovala Tomeiová příklad nenápadné diskriminace. Člověk podle ní nemusí být nutně vysoký proto, aby se uplatnil jako recepční nebo knihkupec.
V mnoha zemích přetrvává diskriminace gayů a lesbiček, v 75 zemích se homosexualita trestá i tělesnými tresty nebo smrtí.
"Obecně rozšířené" jsou podle Tomeiové také testy na AIDS u uchazečů o zaměstnání, a to i navzdory legislativě, která to zakazuje. "Mnoho lidí je testováno na AIDS, aniž o tom ví," podotkla autorka zprávy.
Zaměstnavatelé někdy využívají i genetických testů. Zjišťují třeba, zda je kandidát náchylný ke geneticky daným nemocem, jako je třeba leukemie. "Nezdravý životní styl" je kritérium, kterým se skrytě označují obézní lidé nebo kuřáci.
Ženy se sice uplatňují stále více všude na světě, ale zároveň jsou placeny za stejnou práci méně než muži. Kromě toho narážejí na takzvaný "skleněný strop" - není jim umožněno dosáhnout vysokých postů. Žen je stále málo v legislativě, vedoucích úřednických pozicích nebo managementu.
Zatímco v USA nebo Kanadě je podíl žen na pracovištích 40 procent, na Blízkém východě je to jen 11 procent a v Indii nebo dalších jihoasijských zemích ještě méně.
Podle údajů za rok 2004 vydělávají ženy pracující v asijských továrnách nejméně o 30 procent méně než jejich mužští kolegové. Mzdová diskriminace se ale podle ILO týká i Evropy, kde ženy v průmyslovém odvětví dostávají méně než 80 procent toho, co muži. Platí to kromě Česka také mimo jiné pro Rakousko, Británii, Německo či Nizozemsko.
Nejhůře jsou na tom v tomto směru ženy v Bahrajnu, nejlépe ve Švédsku a Austrálii. Data ze Spojených států nejsou k dispozici.
Ačkoli zákony v mnoha zemích zakazují zaměstnavatelům, aby se ptali na to, zda ženy chtějí mít děti, je tato norma často porušována.