"Od roku 2002 do roku 2006 vzrostly ceny nových bytů v Praze o 25 procent. Ceny bytů v Praze jsou tak při poměru cena a příjem obyvatele jedny z nejvyšších v EU," řekl dále Pácal. V Praze proto do budoucna očekává spíše stagnaci cen, protože nabídka i poptávka jsou podle něj v hlavním městě v rovnováze a ceny jsou již dost vysoké. Vliv bude mít podle něj i to, že poklesne vlna tzv. Husákových dětí, což jsou mladí lidé ve věku kolem 30 let.
Ceny bytů v ČR narostly podle Pácala kvůli poklesu úroků u úvěrů, možnosti vzít si jednoduše hypotéku, příchodu silných ročníků 70. let, ale také díky dobré výkonnosti ekonomiky a růstu příjmů.
Ceny bytů v ČR porostou i podle ředitele společnosti MEXX Reality René Hradeckého. "Poptávka po bytech stále několikanásobně převyšuje nabídku a tudíž žene ceny vzhůru. Trh s rezidenčními nemovitostmi není stále nasycen, proto očekáváme nárůst okolo osmi procent za tento rok, o něco mírnější nárůst v roce příštím," řekl Hradecký.
Nemovitosti jsou podle Pácala zbožím, které se na rozdíl od ostatních nedá obchodovat přes hranice. Proto nemá vliv vývoje cen v zahraničí významnější dopad na ceny v ostatních zemích. Chybná je podle něj i úvaha, že vyšší ceny v zahraničí tlačí na růst cen bytů v ČR.
Ceny nemovitostí nemohou začít v ČR klesat na základě poklesu cen v sousedních zemích EU i podle Michaely Císařové z realitní společnosti Home Sweet Home. "Je to proto, že ceny bytů jsou u nás nižší než ve většině ostatních zemích EU, takže i po snížení cen v zemích EU bude naše nabídka pro zahraniční investory finančně zajímavá," dodala. I podle ní budou ceny v ČR do budoucna ještě růst, protože nedosáhly stropu.
V posledních 20 letech ve většině zemí EU ceny bytových nemovitostí rostly, například ve Velké Británii, Španělsku, Řecku, Irsku, Itálii, Švédsku, Francii a Nizozemsku. Mírný pokles cen bytů a rodinných domů, případně i stagnace, jsou v poslední době patrné v Německu, Rakousku a v Portugalsku.
Výjimečně ceny bytů v EU klesají, například v polovině 90. let byly podle Pácala velké propady cen bytů například ve Švédsku, ve Švýcarsku, ve Finsku a ve Velké Británii. Většinou šlo podle Pácala o přehřátí na trhu hypotečních úvěrů, které vyvolaly prudký růst cen s následným pádem.
Nicméně časopis The Economist nedávno varoval před nadhodnocenými cenami bytových nemovitostí, ceny podle něj rostou rychleji než ekonomika, a to například ve Velké Británii, Dánsku, Belgii, Francii, Švédsku a ve Španělsku.