...
"Dnes, v pátek 11.května 2007, byly zakončeny první konzultace k právním aspektům postavení personálu případné americké radarové stanice na území České republiky.
V čele americké delegace byl zvláštní emisar Ministerstva zahraničních věcí USA pro politické a vojenské záležitosti Robert Loftis. Českou stranu zastupoval hlavní vyjednavač v otázce případného umístění radarové stanice a první náměstek ministra zahraničních věcí Tomáš Pojar. Ministerstvo obrany jakožto hlavního gestora smlouvy zastupoval ředitel sekce obranné politiky a strategie Ivan Dvořák.
Konzultací se za obě strany účastnili většinou právní experti. Na české straně byla zastoupena nejen ministerstva obrany a zahraničních věcí, ale též ministerstva spravedlnosti, vnitra a financí. V průběhu jednání si obě strany vyjasnily řadu faktických i právních otázek a shodly se na oblastech, které by případná budoucí smlouva měla řešit. Obě strany se též shodují na tom, že základem budoucí úpravy bude platná Dohoda mezi smluvními stranami Severoatlantické smlouvy o statusu jejich ozbrojených sil (NATO SOFA).
'Jednání k právním aspektům případného umístění radarové stanice v ČR bude pokračovat v následujících několika měsících. Koncem května tohoto roku budou zahájena také jednání k hlavní česko-americké smlouvě o umístění radarové stanice. Jednání o obou smlouvách budou úzce koordinována a obsah těchto smluv bude vzájemně provázán,' uvedl vedoucí české delegace Ivan Dvořák ze sekce obranné politiky a strategie MO.
'Jednání proběhlo dobře. Identifikovali jsme oblasti, na kterých se shodneme, a ty, na kterých budeme muset pracovat. Oceňuji přípravu a pečlivost českého týmu i užitečnost diskusí,' dodal na závěr vedoucí americké delegace zvláštní emisar Ministerstva zahraničních věcí USA pro politické a vojenské záležitosti Robert Loftis.
Informace k NATO SOFA a dvoustranné doplňující dohodě k NATO SOFA, která byla hlavním bodem jednání s americkým týmem:
NATO SOFA byla sjednaná v Londýně 19.června 1951 tehdejšími členskými zeměmi NATO. Pro Českou republiku vstoupila v platnost 30.listopadu 2000 (byla publikována pod č. 1/2002 Sb.m.s.).
NATO SOFA řeší právní postavení ozbrojených sil státu NATO (tzv. vysílající stát) na území jiného státu NATO (tzv. přijímající stát), přičemž se vztahuje jak na krátkodobé pobyty (např. tranzity přes území či společná cvičení), tak na dlouhodobé pobyty (např. základny). Její pravidla se uplatňují na příslušníky ozbrojených sil, civilní personál s nimi spolupracující i na rodinné příslušníky vojenského a civilního personálu. Základní povinností vyslaného personálu je respektovat právo přijímajícího státu a zdržet se zde jakékoliv politické činnosti. NATO SOFA pak dále stanoví výjimky z tohoto obecného pravidla.
Řada otázek, řešených v NATO SOFA je čistě technických (označení automobilů, kdo a jaké přiděluje poznávací značky, typy průkazů, které vojáci vysílajícího státu nosí atd.).
Z hlediska současného jednání patří k nejdůležitějším otázka trestní odpovědnosti. Podle NATO SOFA má vysílající stát právo přednostní jurisdikce ve třech případech:
- jedná-li se o činy spáchané jeho vojenským či civilním personálem při výkonu služebních povinností (např. voják usne na hlídce)
- jedná li se o činy spáchané vojenským či civilním personálem vysílajícího státu výlučně proti jiné vyslané osobě (např. rvačka dvou vyslaných vojáků)
- jedná li se o činy proti majetku vyslané osoby anebo proti majetku či bezpečnosti vysílajícího státu (krádež mezi vojáky, poškození základny, sabotáž).
Ve všech ostatních případech má právo přednostní jurisdikce stát přijímající. Toto řešení by mělo být zachováno i pro případný pobyt amerických vojáků obsluhujících radar.
Další důležitou otázkou, kterou řeší NATO SOFA, je osvobození vyslaného personálu od některých cel a daní (zejména daně z příjmu, nikoliv však daně spojené s nákupem zboží a služeb). Místní služby a zboží (včetně např. lékařského zabezpečení) získává vyslaný personál za stejných podmínek jako domácí vojáci. Vyslaný personál je též výslovně povinen řídit se devizovými předpisy přijímajícího státu.
Jednání, která proběhla ve dnech 10. a 11. 5. 2007, byla tzv. sondážním jednáním k Dodatku k alianční smlouvě o statusu sil (NATO SOFA). Dodatek k NATO SOFA, který by Česká republika s USA sjednávala, má za úkol zejména potvrdit, že ustanovení NATO SOFA platí i pro případ pobytu amerických vojáků na území ČR na základě bilaterální smlouvy, nikoli pouze, pokud se jedná o přítomnost v rámci NATO. Jedná se tedy o podmínky pobytu a o postavení amerických vojáků na území ČR.
Americká strana předložila před několika týdny svůj návrh dodatku, při jednání si obě strany společně prošly všechny jeho paragrafy a vyjasnily si, zda rozumějí stejně použitým termínům, v které oblasti je třeba něco doladit a kde je zásadní problém. Na příští kolo jednání předloží česká strana vlastní protinávrh a posléze začne vyjednávání o jednotlivých paragrafech.
Druhou smlouvou, o které budeme s USA jednat, je tzv. Smlouva o protiraketové obraně. Gestorem této smlouvy je Ministerstvo zahraničních věcí ČR. V této smlouvě by měly být upraveny podmínky fungování a chodu eventuální radarové základny, její umístění, přístup na základnu, možnosti návštěv, logistika atd. První, sondážní jednání o této smlouvě proběhne dne 22.5. 2007. Konec jednání předpokládáme přibližně za rok.
Obě výše uvedené smlouvy (Dodatek k NATO SOFA a Smlouva o protiraketové obraně) jsou smlouvy presidentského typu, čili musely by je schválit obě komory Parlamentu ČR (hlasy 101 poslanců a 41 senátorů) a podepsat president republiky. Samostatně by v této souvislosti musel být Parlamentem odsouhlasen pobyt ozbrojených sil USA na území ČR, což požaduje čl. 43 odst. 3 písm. b) Ústavy. K přijetí usnesení v této věci je třeba podle čl. 39 odst. 3 Ústavy souhlasu nadpoloviční většiny všech poslanců a nadpoloviční většiny všech senátorů.
Kromě dvou výše uvedených smluv bude s USA sjednána Dohoda o ochraně utajovaných vojenských skutečností (GSOMIA), v zásadě převodní tabulka jednotlivých stupňů utajení a zacházení s příslušnými dokumenty. Tuto smlouvu by ČR s USA (na úrovni Ministerstev obrany) uzavřela i bez souvislosti s jednáním o protiraketové obraně.
Po podpisu smluv by ČR s USA pravděpodobně dohodla ještě prováděcí protokoly, kde by byly např. specifikovány kontaktní osoby z obou stran, specifikovány a konkretizovány různé procedury atd."
[PRAHA/Reuters/Finance.cz]