Tržby českých textilek zvyšuje rostoucí výroba automobilů

13.05.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 13. května (ČTK) - Tržbám tuzemských textilních firem, které v posledních letech čelí dovozu levného textilu z Asie, pomáhá rostoucí produkce tuzemských automobilek. Zatímco celkové tržby v textilním a oděvním průmyslu v roce 2006 podle předběžných odhadů Asociace textilního a oděvního průmyslu klesly o 3,7 procenta na 54,5 miliardy korun, mnohé firmy orientující se na technické textilie pro automobilový průmysl vykázaly nárůst obratu.

Podle žebříčku největších textilních firem, který sestavil časopis TextilŽurnál, loni nejvíce vzrostly tržby společnosti Fezko Strakonice, a to o bezmála 33 procent na 1,328 miliardy korun. Fezko je předním tuzemským dodavatelem textilií do automobilů. Vyrábí potahy, látky pro dveřní výplně, hlavové a loketní opěrky, zadní plata či gumotextilní koberečky. Před pěti lety ve Strakonicích vyrábělo jen 2,5 milionu metrů látek, z nichž 86 procent odebírala Škoda Auto. Loni už produkce dosáhla 5,8 milionu metrů, z nich pro Škodovku bylo 61 procent.

"V praxi se tak ukazuje, jak výhodné je napojení na špičkový průmyslový obor, v tomto případě na automobilový," řekl šéfredaktor TextilŽurnálu Michal Korol. Dodal, že zaměření na technické textilie se vyplatilo i firmám Kordárna z Velké nad Veličkou a Jutě ze Dvora Králové nad Labem, které na loňském žebříčku největších textilních podniků obsadily první dvě pozice. Kordárně loni vzrostly tržby o 17 procent na 3,573 miliardy korun a Jutě o 15,4 procenta na 3,518 miliardy korun.

Výroba motorových vozidel v ČR loni podle statistiky Sdružení automobilového průmyslu vzrostla o 41 procent na rekordních 855.912 vozů. Přibližně 99 procent z toho počtu tvořily osobní automobily. Loňskou výrobu táhla jednak rekordní produkce Škody Auto, která vyrobila 556.433 aut, a rovněž náběh plné výroby v kolínské TPCA, která vyrobila 293.537 vozů.

Polovina z 33 firem, které byly na žebříček největších textilních podniků zařazeny, loni vykázala vyšší tržby. Nižší tržby než v roce 2005 uvedlo 15 firem. Největší propad zaznamenaly Loana Rožnov pod Radhoštěm (o 43 procent na 394 milionů korun), která vyrábí hlavně ponožky a punčochové zboží či oblečení pro kojence, a Jitka Jindřichův Hradec (o 30 procent na 402 milionů korun).

Textilka Jitka letos navíc ukončí výrobu a propustí zbylých 320 zaměstnanců. Podle ředitele Jitky Jiřího Šmehlíka není kvůli extrémně levným dovozům z Asie textilní výroba konkurenceschopná, a tím ani udržitelná. Posílili podle něj hlavně indičtí a pákistánští producenti, kteří mají již velmi vyspělé technologie a hlavně levnou pracovní sílou.

Společnost Jitka jednala s investory z Nizozemska, Německa a Itálie, kteří o spolupráci projevili už dříve zájem. Oslovila i asijské firmy převážně z Indie, částečně z Pákistánu. Firmě se ale nepodařilo najít takového partnera, jenž by převzal jak technologie, tak kompletní podnik.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK