Podle žebříčku největších textilních firem, který sestavil časopis TextilŽurnál, loni nejvíce vzrostly tržby společnosti Fezko Strakonice, a to o bezmála 33 procent na 1,328 miliardy korun. Fezko je předním tuzemským dodavatelem textilií do automobilů. Vyrábí potahy, látky pro dveřní výplně, hlavové a loketní opěrky, zadní plata či gumotextilní koberečky. Před pěti lety ve Strakonicích vyrábělo jen 2,5 milionu metrů látek, z nichž 86 procent odebírala Škoda Auto. Loni už produkce dosáhla 5,8 milionu metrů, z nich pro Škodovku bylo 61 procent.
"V praxi se tak ukazuje, jak výhodné je napojení na špičkový průmyslový obor, v tomto případě na automobilový," řekl šéfredaktor TextilŽurnálu Michal Korol. Dodal, že zaměření na technické textilie se vyplatilo i firmám Kordárna z Velké nad Veličkou a Jutě ze Dvora Králové nad Labem, které na loňském žebříčku největších textilních podniků obsadily první dvě pozice. Kordárně loni vzrostly tržby o 17 procent na 3,573 miliardy korun a Jutě o 15,4 procenta na 3,518 miliardy korun.
Výroba motorových vozidel v ČR loni podle statistiky Sdružení automobilového průmyslu vzrostla o 41 procent na rekordních 855.912 vozů. Přibližně 99 procent z toho počtu tvořily osobní automobily. Loňskou výrobu táhla jednak rekordní produkce Škody Auto, která vyrobila 556.433 aut, a rovněž náběh plné výroby v kolínské TPCA, která vyrobila 293.537 vozů.
Polovina z 33 firem, které byly na žebříček největších textilních podniků zařazeny, loni vykázala vyšší tržby. Nižší tržby než v roce 2005 uvedlo 15 firem. Největší propad zaznamenaly Loana Rožnov pod Radhoštěm (o 43 procent na 394 milionů korun), která vyrábí hlavně ponožky a punčochové zboží či oblečení pro kojence, a Jitka Jindřichův Hradec (o 30 procent na 402 milionů korun).
Textilka Jitka letos navíc ukončí výrobu a propustí zbylých 320 zaměstnanců. Podle ředitele Jitky Jiřího Šmehlíka není kvůli extrémně levným dovozům z Asie textilní výroba konkurenceschopná, a tím ani udržitelná. Posílili podle něj hlavně indičtí a pákistánští producenti, kteří mají již velmi vyspělé technologie a hlavně levnou pracovní sílou.
Společnost Jitka jednala s investory z Nizozemska, Německa a Itálie, kteří o spolupráci projevili už dříve zájem. Oslovila i asijské firmy převážně z Indie, částečně z Pákistánu. Firmě se ale nepodařilo najít takového partnera, jenž by převzal jak technologie, tak kompletní podnik.