ROZHOVOR-Hampl varuje před 'panickou' reakcí ČNB na data

14.05.2007 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Marek Petruš...

...

Česká národní banka (ČNB) by neměla panicky reagovat na zrychlující inflaci a měla by spíše počkat na další údaje potvrzující oživení tempa růstu cen, uvedl v pondělí člen bankovní rady ČNB Mojmír Hampl.

Hampl v rozhovoru pro Reuters řekl, že se blíží okamžik utažení měnové politiky ČNB, ale naznačil, že osobně počítá s růstem sazeb nejdříve po červencové aktualizaci inflační zprávy.

"Já si stále myslím, že teď nejsme v situaci, kdy máme brzdit zítra nebo pozítří. Brzdit se má až těsně před zatáčkou a já si pořád myslím, že tak blízko před ní zatím nejsme," řekl.

"Dochází k postupnému množení proinflačních signálů, nikoli ale zjevných proinflačních tendencí. Celkově mně situace vyznívá tak, že bych střízlivě čekal ještě na to, co přinesou další data a co přinese nějaká aktualizace prognózy," řekl Hampl.

Růst spotřebitelských cen v dubnu dosáhl sedmiměsíčního maxima 2,5 procenta a utvrdil trh v přesvědčení, že zvýšení úrokových sazeb České národní banky se brzy stane realitou.

Trh spekuluje, že dvoutýdenní repo sazba ČNB se do června - anebo možná již v květnu - posune o čtvrt procentního bodu výš ze současných 2,50 procenta.

"Je potřeba střízlivost, nadhled, klid a rozhodně ne žádná panická reakce na aktuální čísla. Měnová politika je přece z definice vpřed hledící, nikoli zpět hledící," řekl však Hampl.

"Stále připomínám těm, kteří mají najednou horké hlavy po poslední inflaci, že i poslední číslo o inflaci není ničím jiným než číslem, které říká, že aktuálně je inflace o půl procenta pod středem cíle centrální banky," dodal.

Hampl chyběl na posledním, dubnovém jednání bankovní rady ČNB, kde již dva její členové hlasovali pro zvýšení sazeb. Zbylí čtyři přítomní na jednání je však přehlasovali, a úrokové sazby tak zůstaly beze změny sedmý měsíc v řadě.

STŘÍZLIVÝ PŘÍSTUP

Podle Hampla sice ustupují protiinflační rizika, jako byla například na přelomu roku silná koruna nebo vývoj cen ropy a potravin, ale na druhou stranu nevidí pádný důvod k okamžitému zvyšování sazeb.

"Musím říct, že stále vnímám poměr proinflačních a protiinflačních rizik jako takový, že mě nevede k nějaké panické reakci na to, co se aktuálně odehrává u makroindikátorů," uvedl.

"Nevede mě k tomu, abych zběsile přehodnotil výhled a nějak dramaticky změnil to, co jsem říkal před měsícem, přede dvěma."

Podle něj například česká ekonomika zvyšuje svůj potenciální produkt - tedy tempo růstu, které nevyvolává inflační tlaky. Podobně tak vidí i situaci v eurozóně, což neindikuje tlak na růst dovozních cen.

Únorová revize spotřebitelského koše pak posunula inflační křivku níž kvůli změně vah některých velkých položek.

Silná data z ekonomiky o domácí spotřebě nebo silném růstu průmyslu a stavebnictví lze podle Hampla přičíst částečně i sezonním faktorům, jako byla mimořádně teplá zima.

"Mé vnímání proinflačních rizik zdaleka není tak intenzivní (jako v prognóze)," řekl.

"Já si umím představit, že prognózovaná úroveň té v uvozovkách cílované inflace je dosažitelná v tuto chvíli i za jiné trajektorie úrokových sazeb."

PRO DALŠÍ HAMPLOVY KOMENTÁŘE KLIKNĚTE NA [ID:nVOD431445].

[PRAHA/Reuters/Finance.cz]

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK