Tempo stálého nárůstu počtu osob připojištěných na důchod podle Rusnoka pokračuje i v tomto roce. Celkově očekává letos zvýšení počtu klientů fondů na sedm až devět procent. Zájem prý nyní o připojištění mají hlavně mladší lidé, kteří je berou více jako dlouhodobý produkt.
Nárůst zisku penzijních fondů souvisí podle Rusnoka s vývojem na akciových trzích a uklidněním situace na trhu s obligacemi. Hospodářský výsledek penzijních fondů by měl být lepší než v minulém roce, kdy fondy vydělaly celkem 4,14 miliardy korun, odhadl. Výnosy penzijních fondů za rok 2006 jsou kvůli horšímu vývoji na finančních trzích mírně slabší než loni, ale měly by v průměru překročit loňskou inflaci. Ta činila 2,5 procenta. Za rok 2005 připsaly největší fondy výnosy kolem čtyř procent.
Počet účastníků, kterým přispívá na penzijní připojištění zaměstnavatel, vzrostl v prvním kvartále o 18.000 na 860.000 připojištěných. Průměrný příspěvek zaměstnavatele činil 504 Kč, zatímco v roce 2006 to bylo 496 korun.
Penzijní fondy vykázaly koncem března objem peněz evidovaných ve prospěch účastníků za 141,3 miliardy, tedy o pět miliard více než na konci roku 2006. Celkový letošní nárůst očekává Rusnok mezi 15 až 18 procenty. Penzijní fondy si stále zachovávají svoji konzervativní investiční strategii. Nejvíce prostředků účastníků bylo umístěno v dluhopisech (77 procent). Podíl akcií činil 7,4 procenta, na termínovaných vkladech bylo 6,6 procenta a v podílových fondech pět procent z celkového portfolia.
Občané se mohou prostřednictvím penzijních fondů připojistit za finančního přispění státu od roku 1994. Na trhu pokračuje koncentrace, z původních 44 fondů jich zbylo deset.