...
Růst slovenských spotřebitelských cen byl v dubnu vyšší, než se čekalo, ukázala středeční data, ale meziroční inflace počítaná podle standardů Evropské unie se držela na rekordním dně a potvrzovala očekávání dalšího poklesu úrokových sazeb.
Slovenské spotřebitelské ceny harmonizované podle kritérií EU v dubnu meziměsíčně stouply o 0,3 procenta po růstu o 0,1 procenta v březnu, oznámil statistický úřad.
V meziročním srovnání harmonizovaný index spotřebitelských cen (HICP) stoupl o 2,0 procenta, a vyrovnal tak únorový rekord.
Analytici oslovení Reuters čekali meziměsíční zvýšení cenové hladiny o 0,1 procenta a zpomalení meziročního růstu na 1,9 procenta ze 2,1 procenta v březnu.
"Odchylku od předpovědí trhu mohly způsobit ceny léčiv, potraviny rovněž zdražovaly rychleji, než se čekalo," řekla Lucia Štekláčová, vedoucí analytička ING Bank v Bratislavě.
Ceny potravin a nealkoholických nápojů, jež tvoří podstatnou část spotřebního koše, stouply meziměsíčně o 1,0 procenta poté, co v březnu ubraly 0,1 procenta.
Inflace počítaná podle norem Evropské unie (HICP) bude měřítkem růstu cen při hodnocení připravenosti Slovenska na vstup do eurozóny, plánovaný na rok 2009.
Národní banka Slovenska (NBS) spolu s analytiky čeká, že inflační kritérium, podle něhož nesmí meziroční růst cen převýšit o více než 1,5 procentního bodu průměr tří členských zemí EU s nejpomalejší inflací, bude splněno.
"Splnění maastrichtského kritéria není nijak ohroženo," řekl analytik Tatra banky Juraj Valachy.
Analytici včetně Valychyho a Štekláčové uvedli, že v poptávkové inflaci nejsou žádné nebezpečné trendy a že vidí prostor pro další uvolňování měnové politiky ve třetím kvartále.
NBS v březnu i dubnu snížila klíčovou dvoutýdenní repo sazbu o 25 bazických bodů na současných 4,25 procenta poté, co sílící koruna utáhla měnové podmínky a pomáhala zlepšovat inflační výhled.
Centrální banka též sestupně revidovala předpověď inflace ke konci letošního roku na 1,3 procenta z dřívějších 1,5 procenta.
[BRATISLAVA/Reuters/Finance.cz]