Malta spolu s Kyprem se stanou 14. a 15. členem eurozóny, tedy části Evropské unie, která platí jednotnou měnou. Z mapy Evropy tak zmizí další dvě národní měny, maltská lira a kyperská libra. Malta a Kypr do EU vstoupily v roce 2004, tedy ve stejnou dobu jako ČR a Slovensko.
Oba nastávající členové eurozóny splnili nutná kritéria poměrně pohodlně. Inflace na obou ostrovech za posledních 12 měsíců činila dvě procenta. Země přitom nesměly překročit hranici tří procent. Bez problémů byl i stav veřejných financí, který je rovněž klíčovým kritériem. Pokud státy EU chtějí přijmout euro, schodek jejich rozpočtu nesmí překročit tři procenta HDP. V případě Malty deficit pro letošní rok bude podle odhadů činit 2,1 procenta HDP a v případě Kypru 1,4 procenta HDP.
Dalším uchazečem o vstup do eurozóny bude Slovensko, o jehož osudu bude komise rozhodovat v květnu 2008. Česká republika se přijetí eura ještě dlouho nedočká. Česko se totiž potýká se špatným stavem veřejných financí a letos ho kvůli tomu čeká i velká kritika z Bruselu, jenž bude zanedlouho hodnotit český konvergenční program, který je v podstatě plánem na přijetí eura.
Zatímco cesta do eurozóny Maltě a Kypru trvala čtyři roky, v případě Česka to bude podle odhadů zhruba osm let. Nejrychleji však z nových členských zemí postupovalo Slovinsko, které společnou měnu přijalo již začátkem letošního roku.