ČEZ podepsal dohodu o energetickém projektu v Bosně

16.05.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha/Gacko (Bosna a Hercegovina) 16. května (ČTK) - Elektrárenská společnost ČEZ podepsala s Republikou srbskou v Bosně a Hercegovině dohodu o vytvoření společného podniku pro plánovaný energetický projekt za 1,4 miliardy eur (přibližně 39 miliard korun). Sdělil to mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Projekt zahrnuje výstavbu nové uhelné elektrárny Gacko II., modernizaci stávající elektrárny Gacko I. a rozšíření těžby v přilehlém uhelném dole.

Nová elektrárna v lokalitě Gacko na jihovýchodě země by měla mít výkon 600 až 700 MW. Zároveň projekt, podepsaný předběžně loni v prosinci, počítá s rekonstrukcí dosavadní elektrárny o výkonu 300 MW.

"Plánovaná investice do výstavby elektrárny v Bosně a Hercegovině je dalším krokem v naplňování naší vize stát se lídrem na trhu s elektřinou střední a jihovýchodní Evropy. V konečném součtu se bude také jednat o dosud největší zahraniční investici české firmy, stejně jako se jedná o dosud největší přímou zahraniční investici směřující do Republiky srbské v Bosně a Hercegovině vůbec," komentoval podpis dohody předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Martin Roman.

Investici uskuteční firma Nove Elektrarne RS (NERS), kterou ČEZ založí spolu s energetickou společností Republiky srbské Elektroprivreda RS (ERS). Podíl ČEZ ve společnosti NERS bude 51 procent, zbytek bude mít Elektroprivreda.

"Implementační smlouva upravuje vklad stávající elektrárny Gacko I. a dolu do společného podniku NERS jako příspěvku ze strany ERS (ocenění bude provedeno k 31.12.2007) a dále navýšení základního kapitálu ze strany ČEZ na zhruba 400 milionů EUR. Investice do projektu Gacko dosáhne přibližně 1,4 miliardy EUR, bude financována formou projektového financování, jehož konečná struktura bude známa na přelomu letošního a příštího roku," uvedl.

ČEZ je největší středoevropskou elektrárenskou společností a nejziskovějším tuzemským subjektem. V rámci své zahraniční expanze již v Bulharsku koupil tři distribuční společnosti a elektrárnu Varna a v Rumunsku získal majoritní podíl v distribuční společnosti Electrica Oltenia. Loni rozšířil skupinu také o dvě polské elektrárny Elcho a Skawina.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK