Petr Toman z poradensko-zprostředkovatelské firmy z HYPO Finance CZ očekává, že úrokové sazby vzrostou v řádu několika desetin procentního bodu v následujících dvou letech, což představuje zvýšení splátky dvacetileté hypotéky maximálně o stokoruny měsíčně.
Podle něj však množství dlužníků, kteří po zvýšení úroků nebudou schopni splácet hypotéku, nebude vysoké. I v současnosti se stává, že je majitel nucen prodat nemovitost zatíženou hypotékou, protože nemá na splátky. "Jedním z řešení je možnost odložení splátek nebo například jejich snížení na určitou dobu," dodal Toman.
Většinou ČNB zvyšuje úrokové sazby o 0,25 procentního bodu. Kdyby komerční banky přesně o tolik zvedly své sazby, nové hypotéky by podražily zhruba o 200 korun měsíčně. Splátka půjčky na byt za 1,6 milionu na 20 let při tříleté fixaci by zdražila o 860 korun na 10.559 měsíčně. Ekonomové však dodávají, že takhle naplno se růst sazeb neprojeví. Banky s tím už dopředu počítaly a podle toho upravily nynější sazby.
Podle údajů bank je množství lidí, kteří nezvládají splácet hypotéku, velmi malé, většina lidí je co se týče vlastní střechy nad hlavou obezřetná a splátky si podle bank pečlivě hlídá. Lidé si půjčují v průměru 1,66 milionu za 4,20 procenta. Domácí hypoteční banky za dobu své činnosti od poloviny 90. let již poskytly Čechům hypotéky za více než půl bilionu korun. Celkový počet úvěrů se zvýšil ke konci března na téměř 282.000.
Zvýšení úroků však není jediným rizikem, které při koupi nemovitosti hrozí. Mezi další hrozby patří koupě nekvalitního bytu či podlehnutí lákavé nabídce realitních kanceláří.
"I když jsou byty většinou bezpečnou investicí, někdy se stává, že kupující investuje své celoživotní úspory nevhodně, nebo si neuvědomuje rizika, která jsou s koupí bytu spojena," řekl Jiří Pácal, ředitel společnosti Central Europe Holding, jež investuje do nemovitostí.
Na veřejnost také často pronikají podle Pácala protichůdné informace o realitách a kupujícího matou. Například některé realitní společnosti podle Pácala záměrně tvrdí, že se budou prudce zvyšovat ceny bytů, a tak uměle vyvolávají ve společnosti poptávku po bytech.
Rizikem pro kupujícího je podle Pácala v některých případech i to, že developerská společnost prodává byt za vyšší cenu, než by odpovídalo kvalitě bytu. Chybou je podle něj také to, že v ČR může podnikat v realitách každý. Realitní kanceláře kladou malý důraz na kvalitu a serióznost, vzájemně se poškozují, domnívá se.