"Pokud by se ukázalo, že termíny (nástupu digitalizace) jsou nereálné, potom je zcela namístě diskutovat o tom, zda harmonogram přesun reklamy z ČT pryč prodloužit, upravit tak, aby byl termínově harmonický (s digitalizací)," uvedl Langer.
Prostor pro vysílání reklamy na ČT klesl od ledna na polovinu na půl procenta vysílacího času, od příštího roku reklama zmizí zcela. Podle zastánců tohoto návrhu i podle dnešního vyjádření Langra měla uvolněná zhruba miliarda korun na televizním reklamním trhu pomoci nástupu nových digitálně vysílajících stanic, žijících hlavně právě z reklamy. ČT za to jako kompenzaci získala zvýšení poplatků, které v příštím roce dosáhnou částky 135 korun měsíčně.
Ministerstvo vnitra nyní společně s ministerstvem kultury vypracovaly novelu vysílacího zákona, která by měla odblokovat nástup digitalizace, zbrzděný zejména soudními spory kolem udělování licencí. Návrh novely obou úřadů počítá s tím, že by mělo analogové vysílání skončit do října 2010, případně i dříve, do září 2009.
Prostor pro digitální vysílání vznikne postupným vypínáním analogového signálu. K tomu, aby se Nova a Prima dobrovolně vzdaly svých analogových kmitočtů platných do roku 2017 a 2018, novela navrhuje dát jim jednu až dvě kompenzační licence navíc v závislosti na rychlosti odevzdávání analogových kmitočtů. Tím by vznikl prostor pro nové stanice a tedy pro větší konkurenci na trhu.
Pokud by se ale tyto termíny nedařilo dodržovat, podle Langra i jeho náměstka Zdeňka Zajíčka je na místě začít diskutovat o návratu reklamy do vysílání České televize. Výnosy z ní by ale neputovaly na chod ČT.
"Pokud by k tomu došlo, dokážeme si představit, že tyto příjmy z reklamy...by byly účelově vázány, a to na dva projekty - na fond české kinematografie a zejména na podporu digitálního vysílání," podotkl Langer.
Návrat reklamy do ČT si přejí i velcí inzerenti a mediální agentury, neboť postupným rušením reklamy na ČT zůstanou bez nástupu digitalizace na trhu pouze dvě komerční televize a v té souvislosti používají označení "duopol". To podle nich přinese další zvýšení ceny TV reklamy.
Návrh novely obou ministerstev rovněž vrací licence šesti novým stanicím, které získaly loni licenci pro digitální vysílání a v září o ně rozhodnutím soudu přišly. Televize již oznámily, že kvůli tomu a podle nich nedostatečnému postupu státu zahájily přípravné práce na případné stížnosti k Evropské komisi a arbitráže na ochranu zahraničních investic.
"Cílem návrhu je vyřešit nesmírně složitou komplikovanou věc, jakou je rozvoj digitálního vysílání, a to tak, aby se znovu ČR nestala terčem různých arbitrážních řízení těch žadatelů, kteří v licenčním řízení uspěli, nicméně následně jim rozhodnutím soudu nebylo umožněno vysílat," uvedl dnes Langer.
Digitální zemské vysílání v nadcházejících několika letech zcela nahradí současné letité analogové. Lidem to přinese až tři desítky stanic, mnohdy v lepší kvalitě. Evropská komise doporučuje svým členům přejít na digitální vysílání nejpozději do roku 2012.