Právo: Lidé odmítají likvidaci lagun v elektrárně

19.05.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Dětmarovice (Karvinsko) 19. května (ČTK) - V Elektrárně Dětmarovice na Karvinsku by se mohlo ročně zlikvidovat až 64.000 tun nebezpečných látek, které zůstaly v ropných lagunách poblíž centra Ostravy. Se spalováním látek v místní elektrárně ale nesouhlasí Občanské sdružení Občané za životní jistoty Dětmarovice, píše dnešní Právo v příloze pro severní Moravu a Slezsko.

Zástupce občanského sdružení Bronislav Szwarc deníku řekl, že látky nebudou dokonale spáleny, což bude mít za následek jejich únik do ovzduší. Sdružení si podle Szwarce počká na výsledky měření ze spalovacích zkoušek, provedené tento týden, a nevylučuje ani petiční akci.

Podle Jaroslava Jurči, mluvčího skupiny ČEZ pro region střední a severní Moravy, do které Elektrárna Dětmarovice patří, se obyvatelé mohli sami přesvědčit při spalovacích zkouškách, že by vypuštěné emise z elektrárny neměly ohrozit okolní životní prostředí.

Nebezpečné látky z ostravských lagun se zkušebně likvidují v elektrárně od úterý. Smíchávají se s černým uhlím a vytváří se speciální palivová směs. Ta se skládá z 98 procent černého uhlí a ze dvou procent lagunové hmoty. Podle Jurči nezávislá skupina Vysoké školy báňské - Technické univerzity měří všechny vstupy a výstupy do a z elektrárny. Výsledky ještě ověřuje firma Orgrez, zkoušky jsou pod dohledem krajského úřadu, České inspekce životního prostředí a krajské hygienické stanice, uvedl Jurča.

Proces likvidování nebezpečných látek mohli podle Jurči sledovat i představitelé Dětmarovic a zástupci občanského sdružení. Další možnost prohlédnout si elektrárnu budou mít zájemci 2. června u příležitosti dne otevřených dveří. Případné spalování palivové směsi, která obsahuje lagunovou hmotu, by zajistilo likvidaci nebezpečných lagun v průběhu dvou let. V Elektrárně Dětmarovice by šlo o likvidaci 64.000 tun tohoto paliva ročně při jeho míchání s uhlím.

Ostravské laguny jsou produktem odpadů z chemičky, která byla v provozu celé minulé století. Patří k největším ekologickým zátěžím v republice. Po krachu soukromého majitele stát vykoupil laguny za symbolickou korunu, o zamořené území se od té doby stará státní podnik Diamo. Zakázku na likvidaci ostravských ropných lagun získalo od státu za tři miliardy korun sdružení firem Čistá Ostrava, které chce spalovat odpad z lagun nejen v Elektrárně Dětmarovice,ale také v Energetice Třinec a dalších čtyřech cementárnách. Hlavní část likvidace mají firmy dokončit do roku 2010.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK