Členské státy Evropské unie se v březnu dohodly na ambiciózním plánu, podle něhož unie do roku 2020 závazně zvýší podíl obnovitelné energie na celkové energetické spotřebě na 20 procent. Čeští zástupci s tím nakonec souhlasili, protože záměr podle premiéra Mirka Topolánka bere v úvahu situaci v jednotlivých zemích, které budou mít vliv na výši svého závazku. Česko není podle premiéra z nejrůznějších důvodů schopno dvacetiprocentní hranice dosáhnout, reálné odhady se pohybují kolem devíti procent.
Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman již dříve uvedl, že ČR má v přístupové smlouvě závazek výroby osmi procent elektřiny z obnovitelných zdrojů a v současné době je na čtyřech procentech. Zvýšit tento podíl na 20 procent bude podle něj těžké, pokud by nezahrnoval i produkci z jaderných zdrojů.
Účastníci slyšení by se měli zabývat také tím, jak dosáhnout úplného otevření trhu s elektřinou a plynem. Senátoři kvůli tomu zvou na slyšení zástupce společností ČEZ, ČEPS, RWE Transgas, Českého plynárenského svazu či Energetického regulačního úřadu.
Na slyšení by měli promluvit také ministři Martin Říman a Martin Bursík, předseda Akademie věd Václav Pačes jako šéf odborné komise pro posouzení dlouhodobých energetických potřeb ČR, prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl nebo zástupci ekologických organizací.