Centrální sklad byl zprovozněn loni v létě, kdy byl ústředním ředitelem inspekce letos v dubnu odvolaný Jiří Pěkný. Jeho vyjádření se ČTK nepodařilo získat.
Mluvčí ČOI Miloslava Fléglová řekla, že podle výsledků kontroly, kterou po svém nástupu do funkce nařídila Příhodová, si inspekce centrální sklad pronajala bez výběrového řízení. "Zjištěny byly nestandardní platby za další služby a zboží pronajímateli objektu. Způsob evidence pohybu zboží byl nedostatečný a neumožňoval přesnou inventuru," uvedla Fléglová.
Kontroloři v centrálním skladu podle Fléglové zjistili také nehospodárné a nedostatečně evidované používání služebních vozidel. Za devět měsíců provozu dva služební automobily, které měli pracovníci skladu k dispozici, najely podle Fléglové přes 30.000 kilometrů a náklady na pohonné hmoty převýšily 100.000 korun. "Místo svážení zabaveného zboží z inspektorátů byly jízdy převážně uskutečněny bez řádného zdůvodnění mezi Prahou a Bečváry," podotkla Fléglová.
Kontrola centrálního skladu ČOI podle Fléglové odhalila i nevyhovující pracovní podmínky pro zaměstnance se zdravotním postižením, protože sklad nebylo možné například dostatečně vytopit. "Technický stav objektu je navíc špatný," dodala Fléglová.
Příhodová proto požádala MPO, aby centrální sklad padělků zrušilo. "Návrh na zrušení usnesení vlády o centrálním skladu padělaných výrobků v Bečvárech je připraven. V nejbližší době ho projedná vedení ministerstva a po jeho schválení bude předložen vládě," řekl ČTK mluvčí MPO Tomáš Bartovský, podle kterého je efektivnější původní systém, kdy propadlé výrobky pro humanitární účely vydávaly zájemcům oblastní inspektoráty ČOI.
V centrálním skladu ČOI je od loňského července zaměstnáno na dobu určitou 12 pracovníků, z toho devět zdravotně znevýhodněných. Do ukončení inventury nemají tito pracovníci podle Fléglové do skladu přístup, pobírají ale plnou výši platu. "Při ukončení činnosti skladu v Bečvárech budou pracovní místa pro zaměstnance zdravotně znevýhodněné nadále zachována v rámci oblastních inspektorátů ČOI," řekla Fléglová.
ČOI loni bez započtení audio a video nosičů zabavila 167.808 padělků. Pro humanitární účely bylo v loňském roce neziskovým organizacím předáno 24.391 padělků značkového oblečení a bot v odhadované hodnotě bezmála 33 milionů korun.
Příhodová zahájila i kontrolu hospodaření ústředního inspektorátu ČOI, protože v jeho účetnictví chybějí doklady o platbách za pronájem rekreační chaty ČOI ve Špindlerově Mlýně. Příhodová zároveň zrušila tendr na prodej této rekreační chaty. Prodej letos v únoru vyhlásil Pěkný. Příhodová tvrdí, že výběrové řízení nebylo dostatečně transparentní. Kontroly jsou zaměřené také na využívání služebních vozidel pracovníky ústředního inspektorátu ČOI.
MPO dubnové odvolání Pěkného zdůvodnilo nízkou efektivitou práce ústředního inspektorátu v Praze. ČOI se pod vedením Pěkného navíc podle náměstka MPO Luboše Vaňka neochotně zapojovala do projektu snižování administrativní zátěže drobných živnostníků a malých podnikatelů. Pěkný ale se zdůvodněním svého odvolání nesouhlasí.