O návrhu, který na tři roky zavádí regulaci cen roamingu, dnes v pozdních večerních hodinách bude hlasovat parlamentní výbor a ve středu v poledne o něm budou rozhodovat při plenárním zasedání poslanci. Operátoři návrh kritizují.
S očekávaným souhlasem europoslanců zřejmě padne jedna z posledních nejistot, se kterou byl celý návrh spojován. O zhruba polovičním snížení cen sice budou hlasovat začátkem června ještě ministři členských států EU, ale výsledek tohoto hlasování je téměř jasný. Návrh již totiž předběžně schválili národní experti členských států, jejichž názor téměř vždy předurčuje stanovisko ministrů jednotlivých zemí. Poslední krok je na Evropské komisi, která musí nové nařízení nechat otisknout v oficiálním žurnálu EU, čímž regulace cen vstoupí v platnost.
V prvním roce regulace cen se unie dohodla na vytvoření cenového stropu pro spotřebitele na 49 eurocentech (asi 14 korun) za minutu volání ze zahraničí a na 24 centech (zhruba sedm korun) za příchozí hovory. Stropy se týkají i velkoobchodních cen a jsou stanoveny na 30 centech (více než osm korun) za minutu hovoru. V současnosti stojí v průměru minuta hovoru v zahraničí asi euro, tedy 28 korun.
V dalších letech by se ceny měly dále snižovat. Ve druhém roce by měly klesnout až na 46 centů za minutu (necelých 13 korun) u hovoru ze zahraničí a na 22 centů (zhruba šest korun) u přijatých hovorů. Ve třetím roce by měl hovor ze zahraničí stát 43 centů (12 korun) za minutu a přijatý hovor 19 centů (více než pět korun) za minutu.
Regulace cen by měla skončit v roce 2009. Po 18 měsících komise ale musí vypracovat analýzu, která bude hodnotit vývoj maloobchodních i velkoobchodních cen po dobu existence nařízení o snížení cen roamingu. Brusel bude rovněž hodnotit i ceny SMS či MMS, které by se do budoucna mohly také stát terčem regulace. Pokud EK dojde k názoru, že je efektivní, aby regulace poplatků za volání v zahraničí pokračovala, může navrhnout prodloužení její platnosti.