Na případný střet zájmů upozornil nyní již bývalý člen Rady ČRo Štěpán Kotrba, který požádal sněmovnu, aby obě členky rady odvolala. Podle jeho informací je Ptáčková zaměstnána jako vedoucí oddělení informací a styku s veřejností odboru kanceláře hejtmana Krajského úřadu Jihočeského kraje a tisková mluvčí hejtmana Jana Zahradníka (ODS). To podle něj odporuje zákonu o ČRo, podle něhož se členství v radě neslučuje s jakoukoli funkci ve veřejné správě.
Jaklová, která je nyní místopředsedkyní Rady ČRo a její mluvčí, je zároveň členkou bytové komise Rady zastupitelstva Prahy 2 za ODS. Podle zákona nejenže nesmí člen rozhlasové rady vykonávat jakoukoli funkci ve veřejné správě, ale také nesmí zastávat žádnou funkci v politických stranách nebo politických hnutích, ani nesmí vystupovat jejich jménem nebo působit v jejich prospěch.
Mediální komise nechala oba podněty prozkoumat Parlamentním institutem, který v případě Ptáčkové dospěl k názoru, že její působení v radě je v rozporu se zákonem. "U Jaklové institut došel k názoru, že je to v pořádku," uvedl předseda mediální komise Vítězslav Jandák (ČSSD).
Poslanec Petr Pleva (ODS) uvedl, že si nechal zpracovat dva právní rozbory, z nichž vyplynulo, že u Ptáčkové by se o střet zájmů jednat nemělo, nicméně, že by měl rozhodnout soud. "Nezbývá, než se obrátit na soud s určovací žalobou," souhlasil poslanec.
Určovací žalobu mimo jiné nedávno podala Česká televize, a to v souvislosti s působením Františka Lamberta ve vedení ČT. Lambert přes tři a půl roku vykonával funkci vrchního a posléze i programového ředitele ČT. V minulosti byl však členem Lidových milicí, a proto po tři a půl roku neodevzdal čestné prohlášení vyžadované zákonem. Rada proto šéfa ČT Jiřího Janečka upozornila na porušení zákona. Podle některých kritiků ale měla rada Janečka odvolat, rada ale říká, že tak učinit nemohla, pokud jej v uplynulých 12 měsících neupozornila na porušení zákona, což se nestalo.
Janeček v té souvislosti přeřadil Lamberta na nižší funkci finančního ředitele a televize podala určovací žalobu k soudu, zda může na této pozici působit. Od nového roku totiž platí nový zákoník práce, což podle některých právních názorů zužuje počet jmenovaných funkcí, a nyní se tak již lustrační zákon na Lamberta a jeho funkci nevztahuje.