V prvním roce regulace mají ceny pro spotřebitele poklesnout na nejvýše 49 eurocentů (asi 14 korun) za minutu volání ze zahraničí a na 24 centů (zhruba sedm korun) za příchozí hovory. V dalších letech by se ceny měly dále snižovat. Ve druhém roce by měly klesnout až na 46 centů za minutu (necelých 13 korun) u hovoru ze zahraničí a na 22 centů (zhruba šest korun) u přijatých hovorů. Ve třetím roce by měl hovor ze zahraničí stát 43 centů (12 korun) za minutu a přijatý hovor 19 centů (více než pět korun) za minutu. V současnosti stojí hovor v průměru jedno euro za minutu. Regulace se týká i velkoobchodních cen.
Nařízení musí 7. června ještě schválit ministři telekomunikací EU, ale jejich souhlas je téměř jistý. Evropská komise pak nařízení otiskne v oficiálním žurnálu EU. Operátoři po zveřejnění regulace budou mít měsíc na to, aby své klienty informovali o současných cenách roamingu a o regulovaných cenách podle EU, takzvaný Eurotarif. Zákazník si poté bude moci během dalších dvou měsíců vybrat, zda si přeje zachovat současný tarif či přejde na snížené ceny. Pokud se nerozhodne ve stanoveném časovém období, přejde po vypršení dvou měsíců automaticky na Eurotarif.
Když klienti budou chtít platit regulované ceny ještě před prázdninami či o prázdninách, musí svého operátora kontaktovat a požádat o Eurotarif. Operátor mu jej pak musí nejdéle do dvou týdnů od 29. července poskytnout. Tento systém v podstatě znamená, že za současné neregulované ceny roamingu budou volat pouze lidé, kteří si to budou výslovně přát. Výjimka se týká pouze zákazníků, kteří již v současnosti využívají speciálních roamingových tarifů, jež nabízejí jednotlivý operátoři. Těm zůstane výše poplatků zachována i pokud se nijak nevyjádří.
Regulace nejspíš skončí v roce 2009. Do té doby však musí Evropská komise připravit analýzu, která bude platnost nařízení hodnotit. Počítá se rovněž s tím, že se zaměří na ceny SMS a MMS při posílání ze zahraničí. Pokud dospěje k názoru, že i jejich ceny jsou nepřiměřené, může i je v budoucnosti začít regulovat.