Češi mají dle průzkumu peníze nejčastěji na běžných účtech a doma

23.05.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 23. května (ČTK) - Češi jsou při ukládání volných peněz stále konzervativní a příliš se neorientují v nabídce investičních možností na trhu. Své peníze mají nejčastěji uloženy na běžných účtech nebo si spoří doma. Ukázal to nejnovější průzkum společnosti Factum Invenio.

Na běžném účtu má své peníze v současnosti uloženo sedm z deseti lidí, doma si spoří každý druhý Čech. Podle průzkumu jde především o starší lidi nad 60 let a domácnosti s nižšími příjmy.

Oblíbeným zůstává také stavební spoření, uzavřené ho má polovina Čechů. Do stavebního spoření ukládají peníze častěji lidé v produktivním věku (30 až 44 let) a osoby s vyšším vzděláním.

"V popředí zájmu se již několik let drží investice do nerizikových finančních produktů se státní podporou - stavebního spoření, penzijního připojištění a životního pojištění. Investice s možností vyššího výnosu, ale i vyšší mírou rizika, jako jsou cenné papíry, podílové či zajištěné fondy, si své místo mezi lidmi stále hledají," komentoval výsledky Martin Melichar z Factum Invenio.

Smlouvu o penzijním připojištění či životním pojištění má uzavřenu více než třetina Čechů. Šestici nejčastěji využívávaných forem ukládání volných finančních prostředků uzavírá vkladní knížka.

Nejčastěji se lidé rozhodují o investování volných peněz sami, případně s partnerem. Tento způsob rozhodování zmínily dvě třetiny dotázaných. Více než polovina lidí se přitom domnívá, že v současné době investuje své finanční prostředky efektivně. S tím také souvisí fakt, že pro 70 procent lidí není jednoduché se orientovat v nabídce investičních možností dostupných na trhu. Horší orientaci v nabídce investic uváděly především ženy, špatně se orientují i lidé starší 60 let a lidé se základním vzděláním.

Pravidelný výzkum o investičním chování obyvatel ČR provádí Factum Invenio od roku 1995. Letošního výzkumu na přelomu března a dubna se zúčastnil reprezentativní vzorek 1001 lidí starších 15 let.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK