"Vláda vzala na vědomí můj audit o 77 výjimek a osvobození od daně z příjmu fyzických osob a 42 výjimek u právnických osob, u kterých by měla být vedena široká odborná i politická diskuze," uvedl Kalousek s tím, že závěry diskuse MF zapracuje do nového zákona, který by měl být součástí druhé etapy reformy veřejných financí.
V rámci současného balíku daňových zákonů MF po politické dohodě vlády a odborů zachová daňové zvýhodnění u režijní jízdenek. "K žádným jiným změnám v oněch mediálně známých položkách nedošlo," uvedl Kalousek.
Vláda se tak rozhodla například zrušit daňové zvýhodnění stravenek na straně zaměstnavatelů. Návrhy ministerstva financí rovněž počítají se zrušením osvobození úrokových výnosů u hypotečních zástavních listů, prodloužením odpisů nebo zdaněním poplatků u loterijních společností.
Hlavní změnou v daňových zákonech je zavedení jednotné daně z příjmů ve výši 15 procent - počítala by se ovšem z takzvané superhrubé mzdy zahrnující i sociální a zdravotní pojištění. Snížená sazba DPH se má z pěti zvýšit na devět procent. Vláda také plánuje, že firmy budou do roku 2010 platit z příjmů devatenáctiprocentní daň místo nynějších 24 procent.
Změny by měly také zjednodušit podnikatelské prostředí a snížit daňové zatížení drobných podnikatelů. Zrušen by totiž měl být minimální základ daně, který v ČR funguje od roku 2004. Vláda chce také zrušit registrační pokladny, které by měli podnikatelé začít používat od ledna 2008.
Vláda dále nechce zavést limity paušálů pro živnostníky. Obce budou moci samy rozhodnout, zda zruší daň z nemovitosti u zemědělské půdy a danění úroků z úvěrů firem bude pohyblivé na základě aktuální výše úrokových sazeb.
Osud reformního balíku, který je klíčový pro další existenci kabinetu, je vzhledem ke křehkému postavení koalice stále nejistý. Opozice jako celek ho odmítá, vážné výhrady znějí i z vládního tábora.
Podle vlády by reforma měla v následujících letech státnímu rozpočtu ušetřit desítky miliard korun. V příštím roce má rozpočtový deficit podle plánu činit 76 miliard korun. V roce 2009 by měl dosáhnout 72 miliard korun a o rok později by se měl dostat pod sedmdesát miliard. "Změny, ke kterým v daňových zákonech došlo, nejsou nijak dramatická. Proto platí stále uvedená čísla," uvedl dnes Kalousek.
Podle něj se reformní balík promítne oproti autonomnímu vývoji do výdajů státu 32 miliardami korun. "A vláda musí ještě oproti roku 2006 ušetřit na výdajích dalších 15,5 miliardy korun tak, aby byl splněn deficit veřejných financí tři procenta HDP v příštím roce," uvedl Kalousek.
Do roku 2010 by se měl deficit veřejných financí snížit na 2,3 procenta HDP. Letos ministerstvo financí přitom počítá se schodkem čtyři procenta. Maximálně tříprocentní deficit vyžaduje EU pro přijetí eura.