VERZE 4-Vláda schvaluje návrh reformy veřejných financí

23.05.2007 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

(přidává podrobnosti z tiskové konference vlády)...

...

Kabinet Mirka Topolánka ve středu schválil návrh kroků pro první etapu reformy veřejných financí.

Ministři se na základních principech stabilizačních výdajových opatření v oblasti zdravotnictví a sociálních dávek shodli již minulý týden, ve středu vláda projednávala daňové změny.

Navržené reformní kroky mají například snížit daň z příjmu fyzických osob na jednotných 15 procent, změnit sociální dávky nebo zavést poplatky za návštěvu lékaře.

"Pro zákon o stabilizaci veřejných rozpočtů, který jsme schválili, hlasovala vláda jednomyslně," řekl po jednání vlády premiér Topolánek.

Navržené kroky by měly v příštím roce zastavit rostoucí schodky státního rozpočtu a snížit deficit veřejných financí o jeden procentní bod na 3 procenta HDP.

Vláda chce proti autonomnímu vývoji v příštím roce ušetřit 32 miliard korun v mandatorních výdajích - například zastavením automatických valorizací sociálních dávek s výjimkou důchodů - a najít úspory za dalších 15,5 miliardy korun v ostatních výdajích.

V dalších letech by chtěla připravit reformu penzí a zefektivnit sociální systém tak, aby schodek v roce 2010 klesl na 2,3 procenta HDP.

"Zaplaťpánbůh, že ten první krůček byl udělán. Myslím, že nikdo nečekal nic jiného, než že se najde všeobecně akceptovatelná dohoda," řekl Pavel Sobíšek, hlavní ekonom pražské HVB Bank.

"Kdyby se to nepodařilo, tak to znamená, že vládní koalice, tak jak byla postavena, by postrádala smysl," dodal.

PODPORA VE SNĚMOVNĚ STÁLE NEJISTÁ

Sněmovna by měla vládní předlohu projednávat a schvalovat jako jeden balík počátkem léta. Pokud kabinet neuspěje, pokusí se vyvolat předčasné volby.

Premiér však zatím nemá pro reformní záměry vyjednanou podporu.

I v jeho vlastní straně se proti stávající podobě reformy staví poslanec a bývalý ministr financí Vlastimil Tlustý, kterému vadí, že daňová zátěž příliš neklesne a nesníží se daně všem skupinám obyvatel.

Tlustý ve středu uvedl, že reformu za těchto podmínek nemůže podpořit.

"Vláda nadále trvá na kompromisu v podobě nula. A já myslím, že není těžké pochopit, že nula není žádný kompromis," řekl Tlustý během svého daňového semináře ve Sněmovně.

Vládu však přes palubu ještě nehodil, když dodal:

"Já doufám, že během projednávání ve Sněmovně ještě nějaká ochota k dialogu bude... Předložil jsem vstřícné, vzorové řešení, jsem ochoten o něm jednat, jsem připraven na kompromis a jsem ochoten ustupovat při hledání toho kompromisu."

Podle Sobíška z HVB šance na schválení reforem žije také díky možným hlasům z řad opozice.

"Koalice nemá dostatek hlasů ve Sněmovně, takže musí vytvořit model, který bude politicky akceptovatelný pro odpadlíky," řekl s tím, že věří, že bývalí poslanci ČSSD Miloš Melčák a Michal Pohanka v dolní komoře vládu při reformách podpoří, stejně jako jí umožnili v lednu získat důvěru.

Vláda drží ve Sněmovně 100 křesel stejně jako opozice.

SEŠKRTÁNÍ DAŇOVÝCH ÚLEV AŽ V DALŠÍCH ETAPÁCH

Během středečního jednání o daních a daňových úlevách vláda schválila navrhované změny daní, jako jsou 15procentní rovná daň ze superhrubé mzdy, postupný pokles zdanění příjmu právnických osob až na 19 procent v roce 2010, nárůst snížené sazby daně z přidané hodnoty na 9 procent ze současných pěti a zvýšení ročních odpočtů z daní fyzických osob.

Záměr poslance Tlustého seškrtat desítky položek osvobozených od daně z příjmu vláda prozatím nevyslyšela. Jejich revize se tak odrazí až v novém zákonu o dani z příjmu, který má Ministerstvo financí připravit do příštího roku.

Ministři se také dohodli na zavedení ekologických daní a výjimce pro domácnosti vytápějící zemním plynem nebo odebírající teplo z kogeneračních jednotek [ID:nVOD342388].

[PRAHA/Reuters/Finance.cz]

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK